Müzik seti şema ve tamir hk. yardım isteği.

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Cevap: Müzik seti şema ve tamir hk. yardım isteği.

Okunmamış iletigönderen Dinozor » 07 Arl 2008, 22:57

Sevgili Tifa.."e 154"kardeşimin dediği gibi....foto'lar net..değil..örneğin:sigortaların önünde görülen eleman sanırım ..
küçük..bi trns..(c..etiketi)....ayrıca..b..etiketi..altında..biri uzun biri kısa 2..kara delikanlı durur...bunlar..nedir?..
(büyük ihtimal..biri volt.reg..biri de trns..)..ayrıca...tüm..sig..attığına göre..oralar da gezinen..büyük ihtimal..1N 4148..
..vb..kırmızı..görünen..hamam..böcüüklerinin ..yanma ihtimalide yüksek bi olasılıktır...(bunları..ölçmeyi..biliyormusun?)..
.....şimdilik......
Dinozor
DIY Audio Gurusu

İl: Kdz.Ereğli/Zonguldak
Meslek: Elektrik-Elektronik

Okunmamış iletigönderen Tifa » 07 Arl 2008, 23:11

Tamam fotoları yeniden çekcem. =)

C etiketinin altındaki altı bacaklı arkadaşın üzerinde COY80NG yazıyor. Datasheet bulamadım, voltaj regülatörü olabilir mi? Bunun sağlamlığını test etmeyi bilmiyorum. :oops:

Biri uzun biri kısa iki arkadaştan teki BT151 tristör. Onu ve karşısında duran diğer büyük 7NA40'ı yenisiyle değiştirdim.

Ufak olanın üzerinde BC558 yazıyor. "BC558 PNP Epitaxial Silicon Transistor"müş kendisi. Sağlam olup olmadığını bilmiyorum, bakarım.
http://www.datasheetcatalog.com/datashe ... C558.shtml

Kırmızı hamamböcükleri diyotlar dimi =) Evet onları ölçtüm ama elimdeki havya dandik olduğu için sökmek istemedim, epey ufaklar çünkü. PCB üzerinde sağlam gözüküyorlar, bir tarafa açık öteki tarafa kısa devreler. Sanırım diyot ölçme yöntemim doğru?
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

İl: İstanbul
Meslek: IT

Okunmamış iletigönderen e154 » 07 Arl 2008, 23:16

dediğim gibi önce amfi ve besleme katı radyoyu filan boşverelim. birde tüm kartların bağlantısını yap ve genel fotosounu çek. bol bol çek içinden netlerini seç yükle.
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen Hazar » 07 Arl 2008, 23:18

COY80 için optocoupler demişler.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Tifa » 07 Arl 2008, 23:30

Fotoğrafların açısını mı netliğini mi beğenmediniz? Elimde daha geniş açı bir objektif olmadığı için hem net, hem de tek karede yakın ve ayrıntılı fotoğraf pek elde edemedim ne yazık ki. Yalnız ilk yüklediğim partiyi gündüz ışığında flaşsız çekmiştim, şimdi bir parti de flaşla çekiyorum, belki uzun objektif zamanında titretmeden oluşan netlik problemi hallolur ama açı için daha iyisini yapamıyorum maalesef.
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen Tifa » 07 Arl 2008, 23:32

Hazar yazdı:COY80 için optocoupler demişler.

Allah allah optokuplör led gibi falan optik bir eleman değil miydi? üzerindeki yazı çok ufak bir ihtimal yanlış okuyor da olabilirim tabi.
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Hazar » 07 Arl 2008, 23:42

Tifa yazdı:

Allah allah optokuplör led gibi falan optik bir eleman değil miydi? üzerindeki yazı çok ufak bir ihtimal yanlış okuyor da olabilirim tabi.

Evet, bir LED ve bir fototransistör barındırır. Elektriksel izolasyon amaçlarıyla kullanılır. Tipi entegre gibidir, bazıları beyaz da oluyor.
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- ... NY80N.html
Bu arada COY değil CQY sanırım.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Tifa » 08 Arl 2008, 00:23

Hazar yazdı:
Tifa yazdı:

Evet, bir LED ve bir fototransistör barındırır. Elektriksel izolasyon amaçlarıyla kullanılır. Tipi entegre gibidir, bazıları beyaz da oluyor.
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- ... NY80N.html
Bu arada COY değil CQY sanırım.

Bunu canlı ölçmek gerekir o zaman dimi, datasheetteki bilgiye göre 1-2-6'da besleme varken 4'de 1'deki gerilimi görmek gerekiyor anladığım kadarıyla?

Bu arada yeni fotolar,
http://rapidshare.com/files/171246235/ps.rar
http://rapidshare.com/files/171246234/Amfi.rar
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen Dinozor » 08 Arl 2008, 00:31

Sevgili..Tifa..böcüükleri..ölçtüm dediğin cümle..pek açık değil ...bi ucu ..açık..bi ucu kısa devre ...deyimi...
ölçü aletin analog mu?...(yani..ibreli mi?..)
kısa devre dediğin zaman ibreli aletin tam sapması anlaşılır ki..bu diyot'un(yanık olduğu..)anlamına gelir...ancak..şunu ..
kast ediyorsan....bir yönde..ibre..oynamıyor...diğer yönde(ölçü aletinin ..kırmızı siyah kablolarını..değiştirerek)ibre...
yaklaşık(ki ölçü aletlerinin cinsine göre değişir)yarım gösterir...yani ekranın tam ortası...(pardon belki detaylı yazıyorum..
karşımdaki gerz..gibi...kusura bakma..bu detay benim..huyum..belki de kusurum..)
Bi büyük ihtimal de(ölçü aletinin..x1..kademesi direnci...açık devre....ki..karşılaştığım 10 alet'ten 8'i öyle idi...)böyle...
ölçü alet'leri..direkt kısa devre algısı yaratır..tavsiyem önce bi..10"ohm" gibi bir direnci..ölç..(kahve-siyah-siyah)...sonra..
yani ölçü aletinin sağlamlığından emin olduktan sonra yorumlara devam edelim..arkadaşlarla....
Ben kaçtım...Elektor..sayfalarına...
Dinozor
DIY Audio Gurusu

İl: Kdz.Ereğli/Zonguldak
Meslek: Elektrik-Elektronik

Okunmamış iletigönderen Tifa » 08 Arl 2008, 00:48

İbrahim Demir yazdı:Sevgili..Tifa..böcüükleri..ölçtüm dediğin cümle..pek açık değil ...bi ucu ..açık..bi ucu kısa devre ...deyimi...
ölçü aletin analog mu?...(yani..ibreli mi?..)
kısa devre dediğin zaman ibreli aletin tam sapması anlaşılır ki..bu diyot'un(yanık olduğu..)anlamına gelir...ancak..şunu ..
kast ediyorsan....bir yönde..ibre..oynamıyor...diğer yönde(ölçü aletinin ..kırmızı siyah kablolarını..değiştirerek)ibre...
yaklaşık(ki ölçü aletlerinin cinsine göre değişir)yarım gösterir...yani ekranın tam ortası...(pardon belki detaylı yazıyorum..
karşımdaki gerz..gibi...kusura bakma..bu detay benim..huyum..belki de kusurum..)
Bi büyük ihtimal de(ölçü aletinin..x1..kademesi direnci...açık devre....ki..karşılaştığım 10 alet'ten 8'i öyle idi...)böyle...
ölçü alet'leri..direkt kısa devre algısı yaratır..tavsiyem önce bi..10"ohm" gibi bir direnci..ölç..(kahve-siyah-siyah)...sonra..
yani ölçü aletinin sağlamlığından emin olduktan sonra yorumlara devam edelim..arkadaşlarla....
Ben kaçtım...Elektor..sayfalarına...

Yok rica ederim, her önerinin benim için büyük değeri var =) Dediğim gibi bu işlerde çok tecrübeli değilim, teorik bilgim az çok var ama o da eski. Pratik hemen hemen hiç yok. Dolayısıyla diyotları yanlış ölçmüş olabilirim, zaten diğer pek çok elemanın nasıl ölçüleceğini de ya henüz bilmiyorum ya da yavaş yavaş araştırıp öğreniyor, önceden bildiklerimi de tekrar hatırlıyorum.

Bendeki avometre digital. Diyotları diyot test kademesinde ölçüyorum. Açık devre için 1, kısa devredeyse üç haneli ne olduğunu bilmediğim birtakım değerler gösteriyor, mesela 438 gibi. Bir taraf açık devre yani "1", diğer taraf böyle üç haneli bir değer gösterdiğinde o diyodun sağlam olduğunu kabul ediyorum. Yanlış mı? Bir de diyot ölçmedeki bu üç haneli birimsiz sayılar ne manaya geliyor? Bunların birimi nedir, ohm mu, volt mu, amper mi, yoksa hiçbiri mi, nedir? Nasıl yorumlamak lazım? Sanırım bu üç haneliler sizin analog avometreye göre tarifinizdeki ibrenin yarıda olmasına tekabül eden bir durum... :roll:
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi

ÖncekiSonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi