Müzik seti şema ve tamir hk. yardım isteği.

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Cevap: Müzik seti şema ve tamir hk. yardım isteği.

Okunmamış iletigönderen Tifa » 07 Aralık 2008, 00:11

e_cag yazdı:Trafonun uçları skoetli pabuçlu bağlanmışsa söküp avometre ile primer ve sekonder bobinlerin kopuk olup olmadıklarını kontrol edebilirsiniz ki besleme katı çıkışında gerilim varsa pek sorun beklemiyorum. (Beslemenin kaç çıkışı var, kaçar volt ölçüyorsunuz? Lojik kartları için 5V çıkışı da olmalı beslemenin tahminen. Aplifier içinse daha yüksek, belki simetrik çıkış da olmalı. Diğer katlarda hiç ses, ışık yoksa besleme de sağlamsa tetikleme devresi varmıdır, aktive olmuş koruma devresi olabilir mi diye de geliyor aklıma. Tabii en baştan cihazın arızlalnma hikayesine bakmak lazım. Bilgi yok mu hiç? Akşam kapatılan cihaz sabah hiç açılmadı mı, hoparlör kabloları kısadevre mi edildi, cihaz çalışırken mi bozuldu?

Trafo boarda direkt lehimli, primerinde 7, sekonderinde 10 uç var. Söktüğümü varsayarsak doğru test yöntemi nasıl olmalı, hangi uçları karşılıklı ölçmeliyim? Primer-sekonder bire bir karşılıklı mı yoksa primeri ve sekonderi kendi arasında mı?

Güç beslemesinin çıkışında 2 soket var. Teki 5, öbürü 4 pin. Bunlarda 8-10-18-20V gibi AC gerilimler var.

Tetikleme devresi dediğiniz nedir bilmiyorum, benim anlayabildiğim yapı şu şekilde;
BESLEME-AMFİ-3.KART(?)-VFD-TUNER
Bunlardan Amfi çıkışına kadar gerilim var. 3.kartın çıkışlarında hiçbir gerilim yok. Bu karttan CD-Tuner-Kasetçalar'a güç gidiyor. Fonksiyon seçme ve herbir fonksiyona ait tüm ayarlar da VFD'nin olduğu kartta yapılıyor.

Hikaye şu şekilde, bu setin uzun zamandır kasetçalar ve CD lensi bozuktu. Epey uzun zamandır da el sürmüyordum, sadece hoparlörlerini alıp başka bir 5.1 set için front yapmıştım. Sonrasında VFD ve tuneri ilgimi çektiği için kasayı söküp dağıttım, tüm parçaları kasa dışında çalıştırdım, yine eski cd ve kasetçalar problemi haricinde sorunsuz çalışıyordu. Kartları daha sonra vakit bulunca uğraşmak üzere bir kutuya koydum, geçenlerde o kutudan çıkartıp tekrar kurdum ve hiçbir şekilde çalışmadığını gördüm. Bu sırada hoparlörler hiç bağlanmadı. Yani hoparlör çıkışlarının kısadevresi söz konusu değil. Açık şekilde çalıştırdığımda kulaklıkla denemiştim, radyo-amfi-aux giriş-ekran falan gayet normal çalışıyordu. Aslında yapmak istediğim ilk etapta tekrar tuner ve VFD çalışır hale getirip yeni bir kutu tasarlamak ve bu kutuya koymak. Daha sonra da çalışmayan CD için birşeyler düşünmek, onu da tekrar çalışır hale getirmek...

Beni bağlayan şu aşamada elimde referans bir kılavuz olmaması ve hangi noktada hangi gerilimler olduğunu bilememem. Olsa ona göre ölçeceğim. Bir de 3. kat yani VFD-kaset ve CD Çalara güç giden kartın arka yüzü SMD dolu, onun içinden nasıl çıkabileceğimi bilmiyorum. Görmek istediğiniz bir fotoğraf olursa upload edebilirim.

Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi
 
İleti: 70
Kayıt: 05 Aralık 2008, 16:41
İl: İstanbul
Meslek: IT


Cevap: Müzik seti şema ve tamir hk. yardım isteği.

Okunmamış iletigönderen Dinozor » 07 Aralık 2008, 01:02

Sevgili kardeşim ...Tifa...şöylesi..bi..açılımın var ki....

Trafo boarda direkt lehimli, primerinde 7, sekonderinde 10 uç var. Söktüğümü varsayarsak doğru test yöntemi nasıl olmalı, hangi uçları karşılıklı ölçmeliyim? Primer-sekonder bire bir karşılıklı mı yoksa primeri ve sekonderi kendi arasında mı?
..bir kere..bu primer'in deki 7 uca...kafayı yorma...(elin G...pardon ..oğlu..yapar..işte..110-140-180-200...vs..vs..)
sen..sekonder'e bak...diyeceğim de...o da saçmalık gibi..duruyor...
Bu tip trafo'lar(toroidal'lere ...[derim de demeyeyim]...bir şey diyemiycem....)
sekonder'leri harbi kısa devre olmadıkça ....kolay..kolay..yanmazlar......
Bence...bu ...bölümü....atla ..sevgili Dr'un ...kast ettiği..."AC"....sinyalin.....(büyük ihtimal'le..köprü..blok..diyot'la)
"DC"..ye ...çevrildiği.. bölüm...burada ki kondansatörlerin uçlarındaki..voltajları ölç..dahası...harbi güç var mı....
diyerekten.....basit bi...çok ince...tel ile kondansatör uçlarını kısa devre et....(elini yakma)...[ha bu arada elinde...
yüksek güçlü bi yük...yani ..bi..oto ampulü..falan varsa...önce bunu dene..]....
yani..kısacası Dr'un bahsettiği.....kaynağında "DC" voltaj...veya Voltaj'ların..olduğundan emin ol......
....şimdilik....
Dinozor
DIY Audio Gurusu
 
İleti: 420
Kayıt: 12 Mayıs 2008, 14:11
İl: Kdz.Ereğli/Zonguldak
Meslek: Elektrik-Elektronik

Cevap: Müzik seti şema ve tamir hk. yardım isteği.

Okunmamış iletigönderen Hazar » 07 Aralık 2008, 01:29

Tifa:
Müzik setinizin modelini aratarak pek bir sonuca rastlayamadım. Sanırım eski bir cihaz, fotoğraflardan da öyle gözüküyor. Bu tarz kompleks cihazlarda (ki müzik seti integrated tabir edilen bir yapıdır, tek bir şey değil, kendi içinde birçok şeydir aslında) kılavuzsuz yol almak, basit arızalar haricinde oldukça zordur. Bu yüzden cihazın servis dökümanını -(service manual)- aradım fakat bir sonuca ulaşamadım, bazı para isteyen siteler de gördüm ama para verildiği takdirde şema verirler mi, orası muamma.

Ben çok daha basit bir yaklaşımda bulunacağım, cihazın durup dururken bozulma ihtimali, sizin kartları bir araya getirirken bağlamayı unuttuğunuz birşey olma ihtimalinden daha düşük aslında. Tekrar bir kontrol edin derim. VFD'de bir arıza olabilir, ekranın çalışmadığını düşünerek power tuşuna basmayı deneyebilirsiniz, tuner'a geçebilirsiniz vs.

Farzımisal hakikaten bozuldu, ilk önce görsel değerlendirme yapılır, patlak vb gözüken bir komponent var mı kontrol edilir, sanırım sizde böyle birşey yok. Sonraki aşama besleme kartının çıkışlarını tek tek ölçmedir, eksik bir voltaj olabilir. Daha kötüsü, olması gerekenden farklı bir voltaj olabilir. İşte service manual burada devreye girerdi, tabi olsaydı. Bu dökümanda tamircinin hayatını kolaylaştıracak tonla bilgi yer alır, nereden kaç V çıktığı da yazar.. Manual olmadığına göre, biz de "manual" moda geçerek, çıkan gerilimin "mantıklı" olup olmadığı konusunda fikir yürütmeliyiz. Bu konuda da ilgili gerilimlerin gittiği yerlerdeki entegrelerin datalarından yardım alınabilir. Min. çalışma voltajı 12V olan bir entegreye 5V geliyorsa, beslemede problem olduğunu rahatlıkla söyleyebilirsiniz.

Amplifikatör katı belki en son ilgileneceğimiz kısım, sizin daha ekranda yazı yok. Ek bir kabloyla bağlanıyorsa bunu bağlamayabilirsiniz. İş altında bir sürü SMD malzeme bulunan karta geldi. SMD gördüğümüz yerde dijital birşeyler olduğunu anlamalıyız, SMD malzeme genellikle analog ses işinde kullanılmaz. Bu SMD'li kartta büyük ihtimal çok pinli bir ya da birkaç entegre de göreceğiz, bunlar müzik setinin beyni sayılan mikrokontrolcü ve arkadaşları olmalı. (Eğer hiç bir kartta olmadığı kadar fazla kablo girip çıkıyorsa o kart o karttır). O kartta bir problem varsa kötü. Anlattıklarınız da o karttaki probleme işaret ediyor aslında.

Beslemede atan 3 sigortayı farketmişsiniz, bunlar nelerin sigortalarıydı, içinde bu MCU kartına giden beslemenin sigortası da var mıydı?
SMD dolu kartta ayrı bir sigorta (sigortalar direnç şeklinde de olabiliyor, silkscreen baskıdan parça isimlerini kontrol edin, F'li birşeylerse sigortadır, tabi F harici şeyler kullanabilirler.)var mı, varsa atmış mı?
Yoksa SMD'li karttaki entegrelerin datasına bakın ve besleme olması gereken pinlerde besleme var mı kontrol edin. En iyisi o kartın altlı üstlü bir makro fotoğrafını da yollayın.
Mümkünse, sadece ekranda görüntü elde etmeye çalışın. VFD, SMD'li kart ve beslemeyi bağlayıp deneyin. Eğer çalışırsa "oh" çekebilirsiniz, bağlı olmayan katlardan birinde bir arıza vardır ve sorunu bulmak büyük ihtimalle anakarttan daha kolaydır.

Kolay gelsin.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu
 
İleti: 1057
Kayıt: 12 Aralık 2006, 12:20
İl: İstanbul

Cevap: Müzik seti şema ve tamir hk. yardım isteği.

Okunmamış iletigönderen Tifa » 07 Aralık 2008, 11:00

@Hazar,

Service Manual`i aradiginiz icin tesekkurler. Aynen ben de ilk mesajimda yazdigim gibi en basta bu manuali aradim ve birkac parali site disinda bulamadim, onlara da sizin soylediginiz gibi guvenemedim. Guvenilir bir site onerisi gelse alirim aslinda. Ben bu islerle surekli hasir nesir olmadigim icin nereden alinir, nereler guvenilirdir bilemiyorum. Ayrica Philips Hollanda`ya mail attim ama tabii ilgilenmediler.

Cihazin eski oldugu dogurudur. Yanlis hatirlamiyorsam 1995 veya 1996 senesinde alinmis bir cihaz. Boardun kimi yerlerinde de bunu dogrulayici uretim tarihleri var, 95-96 gibi.

Cihazin kurulumunu yanlis veya eksik yaptigimi sanmiyorum, cunku ilk defa sokerken daha sonra karistirmamak icin her baglantiya etiketleme yapmistim.

VFD`nin calismiyor olma ihtimalini de dusunup cihazi kulaklikla denedim. Hicbir fonksiyonda kulakliktan ses gelmiyor. Sadece cok dusuk bir parazit var.

Amfiden baslama nedenim de diger katlara gerilimin bu kattan gitmesi. Guc kaynagindan SMD`li devreye veya diger katlara direkt baglanti yok. Beslemeden cikan guc ilk once ve sadece amfi katina, oradan diger katlara gidiyor.

Atan 3 sigortanin gittigi yerleri takip etmeye calistim ama beceremedim. Sadece bir tanesinin amfi katindaki 4 bacakli dogrultmac entegresine gittigini tespit edebildim. Bu elemanin da kataloguna baktim ama saglamlik testi nasil yapilir anlayamadim. Setle ilgili tum notlar Windows makinemde kaldigi icin suan o elemanin kodunu yazamiyorum cunku baska bir linux makinedeyim. Bir sonraki mesajimda tum devre elemanlarinin listesini ve SMD`li kartin on/arka yuz fotograflarini ekleyecegim. Ve evet bu SMD`li kartta CD-ROM kontrol, DAC gibi digital chipler mevcut.

Silkscreen baski dediginiz nedir, bu SMD`lerden sigorta olani varsa nasil tespit edebilirim bunu tam anlayamadim.

VFD-SMD-BESLEME baglayin demisiniz, ne yazik ki araya amfiyi koymadan bu mumkun degil. BESLEME-AMFI-SMD-VFD seklinde baglamak gerekiyor, VFD`nin calismasi icin gereken en az baglanti sekli bu ve bu sekilde baglayinca da bir hareket yok. :) VFD`li kartin 4 pinlik bir besleme girisi var. Sadece burayi baska bir kaynaktan beslemeyi dusundum ama bu karti da patlatirim diye endise edip bundan vazgectim. Sizce boyle birsey yapayim mi, evetse nasil bir gerilim guvenli olur? Bildigim kadariyla VFD epey yuksek gerilimde calisiyor ama bu katta VFD`yi kontrol eden Toshiba marka bir MCU da var, onu yakmak da istemiyorum.

Cok uzun oldu, simdilik bu kadar yeter herhalde :) Sabbredip okuyacak olanlara simdiden tesekkurler, Ibrahim Demir, cevabiniz icin ayrica size de tesekkur ederim.
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi
 
İleti: 70
Kayıt: 05 Aralık 2008, 16:41
İl: İstanbul
Meslek: IT

Cevap: Müzik seti şema ve tamir hk. yardım isteği.

Okunmamış iletigönderen Hazar » 07 Aralık 2008, 12:24

Tifa:
Silkscreen dediğim, kartın elemanlarının durduğu yüzeyde bulunan baskıdır, R34, C123 gibi parça kodlarını yazan, genellikle beyaz renk olan baskıdan bahsediyorum. Oradaki parça kodları o parçanın ne olduğu hakkında bilgi verir. C ile başlayanlar kondansatör, R'ler direnç, L'ler bobin, F'ler sigorta gibi.. Büyük ihtimal zaten bunu biliyordunuz.

Beslemeyi ilginç tasarlamış adamlar demek ki, fazla kablo kullanmak mı istemediler nedir. Neyse, avometreniz varmış. Yanık sigortanın nereye gittiğini avometrenin continuity test kısmını kullanarak bulabileceğinizi sanıyorum. Bir probu sigortanın çıkışına, diğer probu da muhtemel gidiş padlarına dokundurmanız yeterli, multimetreniz öttüğünde iki prob arası bağlantı var demektir. Bu ölçüm cihaz cansızken yapılır (besleme yokken).

Köprü diyot sağlamlık testi ise basittir. Köprü diyot bildiğiniz gibi aslında 4 adet diyotun tek kılıfa toplanmış halidir. Yani işlemin "diyot" ölçmekten farkı yoktur. Şöyle yapılır, ~ ile + arasını test edersiniz. İki ihtimal vardır, birinci ihtimal ekranda 0-500ohm arası bir değer görürsünüz, ikinci ihtimal ise açık devredir(multimetreniz bunu sonsuz simgesi ile gösterebilir, sadece 1 de yazabilir). Probların yerini değiştirdiğinizde (karşılıklı olarak birbirlerini ötekinin yerine) ilk aldığınız sonucun tam TERSİNi almanız gereklidir. İlkin direnç okuduysanız, probları ters taktığınızda okumamanız gereklidir. Aynı şekilde probun birini -'ye değdirerek aynı testi yapın. En son olarak diğer (test etmediğimiz) ~ ile de üstte yazanları yapın. Probları değiştirirken iki seferde de aynı sonucu alıyorsanız (direnç okuma ya da okumama şeklinde) köprü bozuktur.

VFD'ye güç girsek bile çalıştığını anlayamayabiliriz, malum ekranda yazacak birşey yok, çünkü bunu da MCU gönderecek. O çalışmıyorsa göremeyiz. Bu arada yazdığınız gibi VFD yüksek darbeli gerilimle çalışır, çalışırken dokunulduğunda ufak çaplı halay çektirebiliyor. Ama öldürmez, akımı yeterli değil.

Siz multimetrenizle sigortaların nereye gittiğinden başlayın bence. Kolay gelsin.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu
 
İleti: 1057
Kayıt: 12 Aralık 2006, 12:20
İl: İstanbul

Cevap: Müzik seti şema ve tamir hk. yardım isteği.

Okunmamış iletigönderen e154 » 07 Aralık 2008, 12:45

üstteki yazıları okumadım. ama tüm kartların önden ve arkadan çok net bir şekilde fotoğrafı olursa( çok netten kastım kart elimdeymiş gibi inceeleyebilceğim.) yardımcı olurum.
e154
DIY Audio Gurusu
 
İleti: 967
Kayıt: 25 Temmuz 2007, 02:19
İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Reklamlar

Cevap: Müzik seti şema ve tamir hk. yardım isteği.

Okunmamış iletigönderen Tifa » 07 Aralık 2008, 13:20

@Hazar;
Hocam kartın üzerinde elemanları tek tek yazmışlar evet ama bu kodlamada harf kullanmamışlar. Her bir elemanda 4 haneli rakamlar var, 3500, 4321 falan gibi. Başta örneğin direnç için R koyup R4321 yapmamışlar yani, sadece 4321 yazıp bırakmışlar.

İki yüzden de fotoları ekliyorum bu arada, belki dikkatinizi çeken bir ipucu olabilir.

http://rapidshare.com/files/171070186/Filips.rar.html
http://rapidshare.com/files/171071953/Filips.rar

İki dosya da aynı, ilkini dikkat etmeyip premium login olmadan upload ettiğim için 10 kez download sınırı varmış, o yüzden ikincisini premium login olarak upload ettim. İkisini birden değil, herhangi birini, ilki çalışmıyorsa ikincisini download edebilirsiniz.


EK:
@e154, sizin mesajınız ben dosyaları upload etmeye çalışırken gelmiş. Sanıyorum fotoğrafların boyutu büyük olduğundan buraya ve imgshack'a uploadda sorun çıktı. Rapidshare'e attım, 9mb kadar büyüklükte sadece SMD'lerin olduğu karta ait 5 örnek dosya var. Onlara bakın bir zahmet, çözünürlük ve kalite yeterliyse diğer tüm kartlar için de bu şekilde fotoğraf upload edebilirim.
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi
 
İleti: 70
Kayıt: 05 Aralık 2008, 16:41
İl: İstanbul
Meslek: IT

Cevap: Müzik seti şema ve tamir hk. yardım isteği.

Okunmamış iletigönderen Hazar » 07 Aralık 2008, 13:46

Tifa:
Evet forumda dosya limiti 2MB. Zaten disk alanımız da doldu, rapid iyi olmuş.
Harf kodu kullanmamaları, yetkili servis harici kimsenin işin içinden çıkamaması için, bu iyi değil. Fotoları inceleyeceğim birazdan.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu
 
İleti: 1057
Kayıt: 12 Aralık 2006, 12:20
İl: İstanbul

Cevap: Müzik seti şema ve tamir hk. yardım isteği.

Okunmamış iletigönderen Tifa » 07 Aralık 2008, 14:17

Hazar yazdı:Tifa:
Evet forumda dosya limiti 2MB. Zaten disk alanımız da doldu, rapid iyi olmuş.
Harf kodu kullanmamaları, yetkili servis harici kimsenin işin içinden çıkamaması için, bu iyi değil. Fotoları inceleyeceğim birazdan.

OK.
Bunlar da diğer kartlar:
http://rapidshare.com/files/171085057/v ... _tuner.rar
Kullanıcı avatarı
Tifa
DIY Audio Takipçisi
 
İleti: 70
Kayıt: 05 Aralık 2008, 16:41
İl: İstanbul
Meslek: IT

Cevap: Müzik seti şema ve tamir hk. yardım isteği.

Okunmamış iletigönderen e154 » 07 Aralık 2008, 22:13

fotolar tatmin edici değil. besleme devresi amfinin kartında zaten ortdaki kondaslar siayah ve beyaz kablonun oradakiler ise köprü diyotlar. biz önce besleme devresinden başlayalım. trafonun olduğu kısmında fotosu lazım
e154
DIY Audio Gurusu
 
İleti: 967
Kayıt: 25 Temmuz 2007, 02:19
İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

ÖncekiSonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

 


  • Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 2 misafir

cron