Müzik Seti Amfisi Aux Aktif Etme

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Müzik Seti Amfisi Aux Aktif Etme

Okunmamış iletigönderen put10 » 15 Ekm 2014, 17:07

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar. Foruma yeni katıldım. Uzun zamandır aklımı kurcalayan bir konu var internette yaptığım aramalara rağmen bir türlü bulamadım, siteyede baktım burdada bulamadım ancak sitedeki arkadaşların bilgi ve deneyimleri gördüğüm kadarıyla bir hayli iyi derecede. Sormak istediğim soru şu, elimde bir adet sansui marka müzik seti vardı ancak ben bunun içini açıp amfisini ayırmak istedim. kaset çalar ve elektronik aksamını ayırdım aynı keza cd çalar zaten ayrdıydı. kalan şey ise sadece radyo ve amfi katıydı. Şimdi sorum şu ben bu amfiyi radyodan ayırırken baya zorlandım çünkü radyoyu sökünce amfi açmıyordu neyse iki adet röle vardı rölelerden birini söküp düz bağladığımda amfi açtı ve radyo kısmını ayırmayı başarabildim. Elimde sadece amfi trafo ve sorruond ayarı yapan kısım kaldı. şimdi şöyle bir problemle karşı karşıyayım amfinin aux çıkışını nasıl aktif edecem ? Yani amfi düz bağlı bir şekilde ama aux girişini yada teyp girişini veyahut radyo giriş kısmını aktif etmek istediğimde bunu nasıl yapacağım. Araştırdığım kadarıyla üstünde bir entegre vardı LC7821 bu entegre sanırım hangi girişin aktif olacağını seçiyor ben bu entegreyi söktüm. amfinin ana ses giriş yani potansiyometrenin bağlı olduğu yerden ses sinyali girdiğimde çıkış alıyorum ancak çok düşük seviyede. Mesela telefonumu bağladığım zaman çok az ses geliyor ama çin malı bir radyo bağladığım zaman ses çok ama kalitesiz çıkıyor. tahminimce ben bunun aux girişini aktif etmeliyim. yazı çok uzun oldu kusura bakmayın. şimdiden herkese teşekkürler. devrenin fotoğraflarını ekleyeceğim.

Kullanılan entegre: STK4182 II
Teyp: Sansui DR-E570L

Resim
Resim
Resim
Resim
En son put10 tarafından, 23 Ekm 2014, 11:31 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
put10
Yeni Üye

İl: GAZİANTEP

Ynt: Müzik Seti Amfisi Aux Aktif Etme

Okunmamış iletigönderen put10 » 22 Ekm 2014, 20:39

ilginç 7 gün olmuş bir cevap gelmemiş.
put10
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen olc technics » 23 Ekm 2014, 10:52

Forum bu aralar ölü gibi nedense.

STK 4148 diye entegre duymamıştım, ama zannediyorum, Sansui için özel üretim. Zira datasheetini hiçbir yerde bulamadım. STK ailesi ses çıkış modüllerine genel olarak baktığımızda, ilk ve son bacağı ses girişidir. Devre yollarını takip edersen bağlı bulunduğu soketi/parçayı bulursun. Diyecektim ama sen işin önemli kısmını halletmişsin.

Aux girişini aktif etmene gerek yok, çünkü LC 7821 (IC301) yerinden sökmenle, aux seçiminden feragat etmiş oldun. Şimdi bulduğun STK 4148 in ses girişlerini bir potans. bağlayıp (50K kafidir. Logaritmik olması tercih sebebidir.) .Yazında okuduğum kadarıyla, sesin bozuk olmasından bahsetmişsin. Bunun başlıca bir kaç nedeni olabilir. 1-STK modüle giriş yaparken kullanılan kondansatörler bozuktur (elektrolitik kond. 1uF ile 4.7 uf arası olabilir.). girişte kond var mı yine de kontrol et. 2- AVO metren varsa DC mV konumuna al ve ses girişlerini GND ye bağlayıp hoparlör çıkışlarını ölç. 100mV tan daha az bir değer okuman lazım. Bunları yazarken, az çok bir deneyimin olduğunu farz ediyorum.
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Okunmamış iletigönderen put10 » 23 Ekm 2014, 11:30

hocam cevabınız için çok teşekkür ediyorum. yalnız stknın adını yanlış yazmışım özür dilerim. Sistemdeki Stk 4182 II
put10
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen put10 » 30 Ekm 2014, 22:08

sesimizi duyan varmı ?
put10
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen olc technics » 31 Ekm 2014, 11:35

Öncelikle ne durumdasın diye sorayım: Cihazı eski haline mi getirdin, yoksa sadece çıkış katını mı kullanacaksın? STK 4182 entegresinin datasheetini indirip bacaklarını tespit edebilirsin.

Tuner (Radyo) katındaki PLL (Phase Locked Loop) kontrol entegresi aynı zamanda, LC 7821 (giriş seçici), Volüme moto-pot kontrolü, power on/off gibi fonksiyonları kontrol eden, giriş- çıkış portlarına sahip bir MCU dur. Cihazın sadece çıkış katından istifade etmek istiyorsan, bunlara veda etmek zorundasın. 50K ohm luk bir potans. bulup stk nın girişine verirsen ses ayar sorununu çözersin. Ve ayrıca, grafik ekolayzer ya da ton kontrol katının MCU yla bir alakası yoksa, onu da volüme potunun girişine verip sesi renklendirebilirsin.

Ama ilk önce, kararını bilmem gerekiyor. Buna göre hareket edeceğiz çünkü.
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen put10 » 02 Kas 2014, 02:30

ilgi alakanız için çok teşekkür ederim. üstad lc7821'i geri taktım. aynen söylediğiniz gibi radyonun üstünde lc7230 numaralı PLL kontrol ediyordu. sistemi geri topladım ancak kumandadan aux tape cd seçmeme rağmen girişleri aktif edemedim. sanırım 7821'i yaktım. velhasıl sistemden çıkan alps marka motorlu pot var. ama şöyle birşey var ben cep telefonumu bağladığımda ses kısık geliyor. telefonum samsung. ama mesela iphone bağladığımda ses yüksek geliyor. ama bozuyor. çıkış mw'ına göre yani. benim elde etmek istediğim şey girdiğim sinyali aux süzgecinden geçirmek. yani sanki cihaz derli toplu ben aux seçmişim gibi. yoksa kaliteli ses alamayacağım. sistemde bahsetmediğim birde eq katı var onuda takıp deniyorum ama yine sesi yükseltmiyor. bu arada stknın ilk ve son girişine ses girdiğimde bir kaç saniye çalıp amfi korumaya geçiyor. röle sistemi kapatıp birkaç saniye sonra tekrar açıyor. ne yapacağımı bilemiyorum artık.
put10
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 02 Kas 2014, 11:35

Sanki STK bozulmuş gibi hissettim. Buna benzer sıkıntıları yapan bir STK4048li amplifikatörüm vardı.
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen put10 » 02 Kas 2014, 13:29

hocam stk bozulmuş olsa bile işlenmemiş sesi girdiğim zaman çıkış düşükse düşük ses alıyorum yüksekse bozuk ses alıyorum. önce onun icabına bakmak lazım
put10
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen olc technics » 04 Kas 2014, 11:28

put10 yazdı:ilgi alakanız için çok teşekkür ederim. üstad lc7821'i geri taktım. aynen söylediğiniz gibi radyonun üstünde lc7230 numaralı PLL kontrol ediyordu. sistemi geri topladım ancak kumandadan aux tape cd seçmeme rağmen girişleri aktif edemedim. sanırım 7821'i yaktım. velhasıl sistemden çıkan alps marka motorlu pot var. ama şöyle birşey var ben cep telefonumu bağladığımda ses kısık geliyor. telefonum samsung. ama mesela iphone bağladığımda ses yüksek geliyor. ama bozuyor. çıkış mw'ına göre yani. benim elde etmek istediğim şey girdiğim sinyali aux süzgecinden geçirmek. yani sanki cihaz derli toplu ben aux seçmişim gibi. yoksa kaliteli ses alamayacağım. sistemde bahsetmediğim birde eq katı var onuda takıp deniyorum ama yine sesi yükseltmiyor. bu arada stknın ilk ve son girişine ses girdiğimde bir kaç saniye çalıp amfi korumaya geçiyor. röle sistemi kapatıp birkaç saniye sonra tekrar açıyor. ne yapacağımı bilemiyorum artık.

STK nın çevresindeki dirençleri bir gözden geçir derim. Hani, uçları uzun olan dirençleri, bazıları Bootstrap (entegrenin iç yapısında) devresiyle alakalı, Bazıları da STK nın iç beslemesi için kullanılıyor. Çıkış koruma katının çıkışta DC sezip çıkışı kapatması, entegrenin arızalı olma ihtimalini artırıyor. Bilen birinin elinden geçmesi şart bence.
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir