LM4702

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

LM4702

Okunmamış iletigönderen Hermes » 01 Mar 2007, 23:04

National'in lm4702 adlı yeni çıkan entegresinden bahsediliyor.

http://www.national.com/pf/LM/LM4702.html

Konu hakkında bilgisi olan varmı? Nico abimizin bu entegre ile ilgili görüş ve uygulamaları varmı?

Selamlar
Hermes
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen drhardware » 02 Mar 2007, 11:34

Aslında elimde dört adet bu entegreden var ve kendime sağlam bir 5.1 yapmayı düşünüyorum bunlarla. Ama temel sorun şu ki burada kaliteyi belirleyen çıkıştaki darlingtonlar ve bunların kalitelileri çok pahalı. Başka sitelerde araştırdığıma göre oldukça kaliteli sonuçlar veriyormuş. Ben iletinizi Nico ya tercüme ettim bugün sanırım bir cevap verir.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen Nico Ras » 02 Mar 2007, 16:33

Sevgili Hermes,

Geçenlerde LM4702 li bir uygulama yaptım. Genel olarak şunları söyleyebilirim,

Daha önce LM3886 ve LM4780 ile değişik kartlar yapıp denedim. Şahsi düşüncem entegre amplifikatörlerin başlangıç aşamasındaki DIY ciler için iyi seçim olabileceği yönünde. Ses kalitelerini kaliteli MOS veya bipolar uygulamalarla mukayese etmek imkansız ve anlamsız. Şunu iyi bilmelisin ki; hiç birşey bedelsiz değildir. Kaliteli bir amplifkatörün bedeli çok paradır. Şöyle ki 10$ lık entegreyle ulaşabileceğin ses kalitesi elbette 100-200 hatta 1000$ lık yüksek kalite sistemlerle aynı olamaz. Ancak bu tğr uygulamalar başlangıçta az para ve mümkün olduğunca yüksek kalite arayanlar için idealdir.

LM4702 konusuna gelecek olursak. Bu entegre, bir çıkış katı değildir. Ancak yüksek voltaj sürücüsü olarak kullanılır. Dolayısıyla çıkış kalitesi direkt olarak çıkşta kullanacğın transistörlerle alakalıdır.
Resim
Yukarıdaki uygulama benim gerçekleştiriğim LM4702 projesine ait. Sonuç olarak diğer entegre amplilere göre (LM serisi) oldukça kaliteli bir çıkış katı olduğunu itiraf etmek zorundayım ancak asla benim 100W MOSFET le karşılaştırmam..

Umarım yararlı bir cevap olmuştur.
Nico Ras
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 03 Mar 2007, 03:00

Şu 100W MOSFET HI-FI uygulamasını yapacaz galiba mecburen bu gidişle. :)
5.1 için değil ama sitedeki diğer bir uygulama olan düşük harmonik distorsiyonlu, yüksek dinamikli ön yükselteç ile birlikte stereo olarak yapıp uygun bir hoparlör kombinasyonuyla oluşturulmuş böyle bir ses sistemiyle klasik müzik dinlemek büyük bir zevk olacaktır.

Hatırlarsanız eskilerden bi LM391 uygulaması vardı. Çıkışını yine buna benzer şekilde sürmeniz gerekirdi.
Sanırım LM4702, LM391 uygulamasının gelişmiş bir versiyonu olsa gerek.

Resim
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir