LM3886 ve LM3875

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Okunmamış iletigönderen Hazar » 05 Mar 2008, 19:46

Kapibara yazdı:veya gider bi tuner satın alırız

Antrak yazdı:Ayrıca piyasada satılan TV tunerleri çıkış olarak IF üretirler. Bu IF’ı alıp tekrar karıştırıcıya (mixer) verip ses frekansına çevirmek gerekir. Ancak bilgisayar TV kartlarına takılan tunerlerde bu kat da cihazın içine konulduğundan dolayı doğrudan ses (kulaklık seviyesinde) ve video sinyali çıkışı verir.

Olmaz :) Tuner kullanmayı düşünmedim aslında. Tunersiz uygulamalar da mevcut. Ayrıca elimdeki tv kartını kullanıyorum bozmaya niyetim yok :D
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen e154 » 05 Mar 2008, 19:55

merak ettim şimdi nasıl bişi olcak. ya radyo tasarlayacaksınız ya da kit kulanacaksınız. aslında tv kart tuneri iyi fikir de kalitesi nasıl. hep hayal etmişimdir, vcd müzik setlerinin üstünde küçük bi tv olmasını. pekde zor görünmüyor.
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 05 Mar 2008, 21:01

Bilgisayarcılarda bi sürü bozuk tv kartı vardır bunlar toplanır, elbet içinde tuneri sağlam olan vardır.

O tunerla tv seyretmiyorsun tv yayınlarının sesini dinliyorsun, görüntü söz konusu değil.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen e154 » 05 Mar 2008, 21:55

nasıl yaw!! tunerin video çıkışı varya.
e154
DIY Audio Gurusu

Meslek: Elektrik Teknikeri

Filişi Elişi Fildişi

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 05 Mar 2008, 22:15

Yahu Dr. bu kadar high-end detayı verdikten sonra olayı çıkma tunerle radyo yapıp bir de vcd muhabbetine çevirdiniz ya tebrik ederim. :x

Bence lambalı radyo imal edip nostalji yapalım derim, hatta istasyon ayarını PIC kontrollü yapalım ki nostalji ve modernlik birarada yürüsün. :lol:
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 05 Mar 2008, 23:13

Tamam kızma hoparlör, ben baştan belirttim fil işi olmayacağını zaten. Uyduruk birşey olursa olsun, 8 tane input selectimiz boşa durmasın takıverelim birşeyler..
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen berat23 » 05 Mar 2008, 23:17

madem bu kadar iyi işler yapılacak o zman tam yapalım girişe bide lambalı pre koyalım.kafamı toplasam bide zaman bulsam ben bunun kulaklık versiyonunu yapıcam ama işte....
Resim
berat23
DIY Audio Fanatiği

Hem filler hem dijitaller sevinsin

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 05 Mar 2008, 23:32

Yok yahu eğleniyoruz şunun şurasında. Fil işi zaten Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca'ya döndü. Ciddi para ve emek gerekiyor. Bir yandan bunlarla uğraşırken bir yandan da eğlenmek lazım. Bu arada geçen gün aklıma geldin, takamisawa röle buldum. Audio Grade midir değil midir bilemiyorum ama, tam datasheet de bulamadım, ama işte takamisawa.

Resim

Bir adet de 16F877 var elimde. Aslında basit birşey düşünürken alıvermişim :) Datasheet'ini basayım derken birden farkına vardım ki 230 sf. felan. :shock: Ancak 38. sf. da durdurabildim. Arada okuyorum işte, asıl iş programlama olursa merak ediyor insan işte. Assembler gördüm yıllar sonra. Ama halen bir PIC programlama setim yok, üç aydır alamadım, beğenemedim bir türlü. En sonunda en basit versiyonunu alıp bitiricem galiba. Derdim LCD sürmek, ses hattına dokunmadan diğer keyif işlerini halletmek. Dolayısıyla senin tasarımını merakla bekliyorum, gördüğün gibi şimdiden malzeme toplamaya başladım :)

Ama gerçekten iyi bir preampli gerekiyor, hem dijital versiyonda hem de Dr.'un LM3875 projesine yakışır nitelikte. Sonuçta kendi yapımımız ya da hazır DAC, preampli, LM3875'li çıkış bir versiyon hedefliyorum. Bu fil işi işte.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 06 Mar 2008, 11:02

Hmmm,
Bir gecede Tamirci İsmail Usta'nın yerine dönmüş bura yaw...
Neyse;
Bu proje zaten komple bir çözüm getiriyor. Tabii isteyen yalnızca çıkış katını kullanabilir. Gainclone lerin en büyük handikapı, preampsız veya buffersiz kullanıldıklarında mid ve tiz detaylarını törpülemeleridir. Bu manada, girişte öncelikle JFET li bir buffer düşündüm, ancak sonradan baktım ki şöyle konforlu bir preamp yapmadan olmayacak, hani odyofil işi felan dedik amma illa kumanda lazım, üç beş giriş lazım... Derken aklıma WM8816 geldi, oldukça "fil" işi olan bu entegre pek çok "hi-end" cihazın preamp kısmını oluşturuyor.. Lakin sorun şu ki artık üretilmiyor. Alternatiflerine bakmaya yöneldim ve eski (ve başlanamamamış) projelerimden biri olan PGA2311 aklıma geldi. Topolojisi ve niteliksel değerleri WM8816 ile neredeyse aynı olan PGA nın tek handikapı, giriş empedansından kaynaklanıyor ve adam gibi kullanabilmek için muhakkak girişe kaliteli bir buffer tasarlamak gerekiyor. Konuyu enine boyuna ele aldım ve güç kaynağı ve bufferiyle birlikte kombine bir tasarım yaparak PCB ye aktardım.
Her ne kadar 90 lı yıllarda epey bir 8051 deneyimim olmuş olsa da, uzun zamandır assembler yazmadığımdan ve de bu PGA2311 isimli yurttaş MCU kontrolünde çalıştığından işte tam da bu noktada Hazar'dan yardım istedim, saolsun kendisi beni kırmadı ve PIC ile yazılım ve interface işine el attı.. Şu anda Hazar tarafından hazırlanmış bir prototip yazılım elimde Farnell'e sipariş ettiğim malzemeler geldiğinde hemen bir PCB bastırıp ilk denemelerimi yapacağım. Tabii, bu preampın bir de kulaklık amplifikatörü var.. Ki onun da tasarımı hazır durumda, yalnızca; SMD personelden oluştuğu için henüz PCB sini bitiremedim...
Ağızlarınızın sularını akıtmak için preamplifikatörün ve kulaklık amplifikatörünün speklerini kısaca vereyim;

IR Uzaktan kumandalı,
Tek bir rotary encoderle tüm kumandalar cihaz üzerinden de yapılabilecek,
LCD veya OLED 2 satır displayli,
4 - 8 röleli giriş seçimi,
-95.5dB + 31.5dB arası 0.5dB hassasiyette seviye ayarı !
Gürültüsüz seviye geçişi,
Otomatik kulaklık algılama,
Kulaklık ve hoparlör amplifikatörleri için ayrı ayrı seviye seçimi hafızası,
120dB dinamik,
THD %0.0002 @ 2,5v RMS
SNR 130dB
Crosstalk -130dB

Kulaklık amplifikatörü;
80mW @ 600 ohm
2000mW @ 32ohm
THD %0.000061 @ 62.5mW 600ohm
IMD %0.000095
SNR 125dB
Crosstalk -90dB

Vs....
Proje analog bakımdan bitmek üzere, iş Hazar'a kalıyor ben en son denemelerimi yaptıktan sonra artık beklemeye geçeceğim.. Yanılacağımı sanmıyorum, çünkü bu komponentlerle yapılmış hiçbir proje başarısızlığa uğramadı bugüne kadar. Her ne kadar birileri halen discrete dizaynların daha iyi olduğunu iddia etse de şu rakamları okuyup halen iddialarını devam ettirirler mi onu bilemem...

Ha bu arada; Takamisawa'nın her rölesi audio grade değildir. Sadec RK5W serisi giriiş seçimi ya da mute işlerinde kullanılır, o röle de hoparlör çıkışı için uygun değildir...

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Tebrikler

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 06 Mar 2008, 12:07

Opsiyonel bi de vumetre, noolur :)

Ben para biriktirmeye başlıyorum, harika birşey olacak gibi..
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • lm3875
    gönderen endia » 05 Tem 2007, 16:50
    5 Cevaplar
    1790 Gösterim
    Son ileti gönderen endia Son iletiyi göster
    07 Tem 2007, 13:48
  • lm3875 gainclone yüksek dc offset sorunu
    1, 2Eklenti(ler) gönderen fixxxxxer » 13 May 2009, 13:36
    14 Cevaplar
    2172 Gösterim
    Son ileti gönderen fixxxxxer Son iletiyi göster
    14 May 2009, 22:31
  • JFET BUFFERLİ LM3875 projesi elbisesini giydi.
    1 ... 5, 6, 7Eklenti(ler) gönderen Ersoy » 06 Nis 2009, 19:59
    68 Cevaplar
    4977 Gösterim
    Son ileti gönderen Ersoy Son iletiyi göster
    26 Eyl 2009, 10:51
  • LM3886 sorunlarım
    gönderen sanalabift » 01 Haz 2007, 11:52
    3 Cevaplar
    2218 Gösterim
    Son ileti gönderen drhardware Son iletiyi göster
    04 Haz 2007, 18:45
  • LM3886 problemim