JFET BUFFERLİ LM3875 projesi elbisesini giydi.

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Cevap: JFET BUFFERLİ LM3875 projesi elbisesini giydi.

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 23 Nis 2009, 18:52

Yok elbette on-board'lar var, hatta daha önce bu konuyla ilgili sorduğum bir soruda on board rezervuar için 2000uF'ın üzerine çıkma ama besleme katında bütçene istinaden abart demiştiniz, hani sizin trafo çıkışını lt1083 olarak düşünürsek, 1500u panasonic'ler yetersiz kalabilir mi diye düşünmüştüm, çünkü bu durumda 8 amperlik bir trafo ve kanal başı 3000uF kondansatör kullanılmış gibi oluyor, ama hesapladım diyorsunuz, sorunsuz da çalışıyor diyorsunuz bu yüzden orada da diyecek birşeyim kalmıyor. Öte yandan regülesiz hazır gc kitlerinde de sizin panasonic'ler ya da eşdeğerleri kullanılıyor on-board olarak, ama psu katında en az 2*10000uF kondansatör kullanılıyor, tabi bu kondansatörlerden geçen güç - etkisi var mıdır bilmiyorum ama - regülasyona uğramadan ampliye akıyor... öte yandan gaincard'In 2*50W'lık versiyonunda bile kanal başına 2200u kullanıldığını okumuştum, ama karbon direnç, girişe elektrolitik kondansatör kullanan sakura'nın vardır bir bildiği diyorum :D

Bu arada sn Ersoy, sorunun çözüldüğüne sevindim, laboratuvar tipi güç kaynağı diye kastettiğiniz nedir, başka bir güç kaynağı ile mi sürdünüz?
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 24 Nis 2009, 09:13

OK.

Regüle kartında LT1083 kullandım. Sahte olduklarını hiç sanmıyorum. Alışveriş yaptığım yerdeki insanı on senedir tanıyorum. Mal kötüyse söyler vermez.

PSU da 2x kbpc3510 köprü var. 4X 10 000 uf/63v nichicon G Q kondansatör var.

Ampli kartında 1500uf/35v nippon LXF kondansatörler var. Bunların uygun olup olmadıklarını bilemiyorum. Ama şu panasonic fm leri denemek isterim. Elinde fazla olan varsa alabilirim.

Regüle kartından sonra, dağıtım kartunın önüne kondansatör eklemelimiyim acaba?
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 24 Nis 2009, 09:17

fixxxxxer yazdı:Yok elbette on-board'lar var, hatta daha önce bu konuyla ilgili sorduğum bir soruda on board rezervuar için 2000uF'ın üzerine çıkma ama besleme katında bütçene istinaden abart demiştiniz, hani sizin trafo çıkışını lt1083 olarak düşünürsek, 1500u panasonic'ler yetersiz kalabilir mi diye düşünmüştüm, çünkü bu durumda 8 amperlik bir trafo ve kanal başı 3000uF kondansatör kullanılmış gibi oluyor, ama hesapladım diyorsunuz, sorunsuz da çalışıyor diyorsunuz bu yüzden orada da diyecek birşeyim kalmıyor. Öte yandan regülesiz hazır gc kitlerinde de sizin panasonic'ler ya da eşdeğerleri kullanılıyor on-board olarak, ama psu katında en az 2*10000uF kondansatör kullanılıyor, tabi bu kondansatörlerden geçen güç - etkisi var mıdır bilmiyorum ama - regülasyona uğramadan ampliye akıyor... öte yandan gaincard'In 2*50W'lık versiyonunda bile kanal başına 2200u kullanıldığını okumuştum, ama karbon direnç, girişe elektrolitik kondansatör kullanan sakura'nın vardır bir bildiği diyorum :D

Bu arada sn Ersoy, sorunun çözüldüğüne sevindim, laboratuvar tipi güç kaynağı diye kastettiğiniz nedir, başka bir güç kaynağı ile mi sürdünüz?

Evet piyasada satılan, dc 0-30 arası ayarlı, akım sınırlamalı TT MCH-305d-2 güç kaynağı. Aynen DR. un tafine göre bağladım. Sorun ortadan kalktı.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 24 Nis 2009, 09:33

fixxxxxer yazdı:Yok elbette on-board'lar var, hatta daha önce bu konuyla ilgili sorduğum bir soruda on board rezervuar için 2000uF'ın üzerine çıkma ama besleme katında bütçene istinaden abart demiştiniz, hani sizin trafo çıkışını lt1083 olarak düşünürsek, 1500u panasonic'ler yetersiz kalabilir mi diye düşünmüştüm, çünkü bu durumda 8 amperlik bir trafo ve kanal başı 3000uF kondansatör kullanılmış gibi oluyor, ama hesapladım diyorsunuz, sorunsuz da çalışıyor diyorsunuz bu yüzden orada da diyecek birşeyim kalmıyor. Öte yandan regülesiz hazır gc kitlerinde de sizin panasonic'ler ya da eşdeğerleri kullanılıyor on-board olarak, ama psu katında en az 2*10000uF kondansatör kullanılıyor, tabi bu kondansatörlerden geçen güç - etkisi var mıdır bilmiyorum ama - regülasyona uğramadan ampliye akıyor... öte yandan gaincard'In 2*50W'lık versiyonunda bile kanal başına 2200u kullanıldığını okumuştum, ama karbon direnç, girişe elektrolitik kondansatör kullanan sakura'nın vardır bir bildiği diyorum :D

Şimdi şunu anlamak lazım,
Doğrultmadan sonra kullanılan kondansatörler şebeke dalgacıklarını almak içindir. Bizim uygulama şemamızda görülmemekle birlikte yazımızda belirttik; bu regüleden önce bir doğrultma ve ardından 10,000uF gibi bir filtreleme gereklidir. Regüle devresinden önce herhangi bir filtreleme yapılmamışsa doğal olarak şebeke gürültüsü duyulur.. Acaba bazı uygulamacılar regüleden önce kondansatör veya köprü koymadılar mı?
On-board rezervuarların (1,500u) ise şebeke filtreleme ile bir ilgisi yoktur. Tekrar açıklamak gerekirse; bu kondansatörler lineer regüle katı tarafından karşılanamayan yüksek frekanslı anlık akım taleplerinin temininde kullanılır.
Hazır gc kitlerinden bahsetmişsin;
Örnek www.chipamp.com... Köprü diyotlardan sonra 10,000uF/50v Panasonic kullanmış, amplifikatör katında ise 1,000uF/50v Panasonic FC.... Şu durumda bizim devreden ne farkı var?
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen drhardware » 24 Nis 2009, 09:36

Ersoy yazdı:OK.

Regüle kartında LT1083 kullandım. Sahte olduklarını hiç sanmıyorum. Alışveriş yaptığım yerdeki insanı on senedir tanıyorum. Mal kötüyse söyler vermez.

Ampli kartında 1500uf/35v nippon LXF kondansatörler var. Bunların uygun olup olmadıklarını bilemiyorum. Ama şu panasonic fm leri denemek isterim. Elinde fazla olan varsa alabilirim.

Dostum mantıken benim çalıştırdığım bir devreyi senin çalıştıramaman için bir yerde bir sorun olmalı!
Onun sahte olduğunu sanmıyorum, bu muhakkak orijinaldir! Eminim öylelerdir.
İyi tamam da sorun nerde?
Benim devreyi sorunsuz bir biçimde çalıştırdığıma inanılmıyor mu? Sorun bu mu?
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen supernova » 24 Nis 2009, 12:52

drhardware yazdı:
Ersoy yazdı:OK.

Dostum mantıken benim çalıştırdığım bir devreyi senin çalıştıramaman için bir yerde bir sorun olmalı!
Onun sahte olduğunu sanmıyorum, bu muhakkak orijinaldir! Eminim öylelerdir.
İyi tamam da sorun nerde?
Benim devreyi sorunsuz bir biçimde çalıştırdığıma inanılmıyor mu? Sorun bu mu?

Ya Devrede sorun yok o kesin bende ilk çalıştırmamda uzunsüre dinledim hiç bir sorun yoktu.Ersoy abi fm ler ile birlikte yeni birde psu yapabilirsin.regüle kartı için lt1083 leri takmadan öncede bu sorun vardı demiştin o nedenle lt1083 leri takmıştın eğer yine değiştirmek istersen bende sample aldığım lm338 var 2 adet verebilirim.ama sanmıyorum problemin orda olduğunu.

Onun dışında regüle kartında 10mf ları low esr kullanmısındır umarım bir ihtimal ordan kaynaklanıyor olabilir.ben en azından panasonic fc kullandım.sorun sesin orta seviyeyi geçtikten sonra ortaya çıktığını sölemiştin.Daha fazla güç harcandığında fazla akım çekildiğinde bu kondansatörler yavaş kalıyor olabilir diye düşünüyorum.psu da ise bende xcap diye dandik bişey kullandım 4x10000mf 100V.onlardan kaynaklanıcağınıda sanmıyorum.

Dağıtım kartının önünede herhangi bir şey eklemeye gerek yoktur bu şekilde çalışıyor çünki :)
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen fixxxxxer » 24 Nis 2009, 15:33

Anladım dr, bilgisizliğime verin, ben ana rezervuarların da anlık güç gereksinimlerinde fayda sağladığı düşüncesine takılmıştım, chipamp.com daki kitlere gelecek olursak, sizin devreden tek farkı araya regüle girmesi, zaten önceki mesajımda da arada regüle olmasının "etkisi var mıdır bilmiyorum" diye belirtmiştim, etkisi varsa regüleden sonra da bir çift büyük rezervuar işe yarayabilir gibi geldi sadece, görünüşe göre gereksiz ama, teşekkür ettim bilgi için...

yıldıray, yüzsüzlük olacak ama ersoy bey almazsa ben alabilir miyim lm338 leri :mrgreen:
Kullanıcı avatarı
fixxxxxer
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen supernova » 24 Nis 2009, 16:12

fixxxxxer yazdı:Anladım dr, bilgisizliğime verin, ben ana rezervuarların da anlık güç gereksinimlerinde fayda sağladığı düşüncesine takılmıştım, chipamp.com daki kitlere gelecek olursak, sizin devreden tek farkı araya regüle girmesi, zaten önceki mesajımda da arada regüle olmasının "etkisi var mıdır bilmiyorum" diye belirtmiştim, etkisi varsa regüleden sonra da bir çift büyük rezervuar işe yarayabilir gibi geldi sadece, görünüşe göre gereksiz ama, teşekkür ettim bilgi için...

yıldıray, yüzsüzlük olacak ama ersoy bey almazsa ben alabilir miyim lm338 leri :mrgreen:

Tabi özgün olabilir :)
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen drhardware » 24 Nis 2009, 17:21

fixxxxxer yazdı:Anladım dr, bilgisizliğime verin, ben ana rezervuarların da anlık güç gereksinimlerinde fayda sağladığı düşüncesine takılmıştım, chipamp.com daki kitlere gelecek olursak, sizin devreden tek farkı araya regüle girmesi, zaten önceki mesajımda da arada regüle olmasının "etkisi var mıdır bilmiyorum" diye belirtmiştim, etkisi varsa regüleden sonra da bir çift büyük rezervuar işe yarayabilir gibi geldi sadece, görünüşe göre gereksiz ama, teşekkür ettim bilgi için...

Estağfurullah canım ne bilgisizliği?
Şudur olayın aslı; eğer herhangi bir başka uygulamada on-board olarak büyük sığalı bir kondansatör koyarsanız muhakkak ripple rejectiona faydası olacaktır o kesin. Lakin, biz zaten köprülerden sonra 10,000 lerimi koymuşuz ki bu bile tek başına bir chipamp için yeterlidir.. Bundan sonra birer LT1083 ümüz var ki bu aletin de en az 60dB kadar ripple zayıflatması vardır, yetmedi hemen regülatörlerin çıkışında 100u luk son filtreleme var... Bunların ardından sanırım on-board rezervuarlara rejekt edecek herhangi bir ripple kalmaz..
Diğer yandan, on-board olarak konuşlanmış büyük sığalı bir kapasitör soundu akustik deyimle "boomy" hale getirir. Yani banalleştirir, bas ve low mid leri ön plana çıkarır, dolayısıyla sahne efektiyle birrlkte mid ve tiz detayları buharlaşır!
Bu anlamda pek çok "usta audiocu" on-board olarak 1000-2200u arası ama muhakkak low ESR elektrolitik kullanır. Hatta daha da ileri gidilip Sakura gibi ana filtrasyon için bu on-boardlar kullanılır. Mealen, köprülerden sonra herhangi bir filtrasyon yapılmaz doğrultulmuş besleme gerilimi direkt olarak on-boardlara verilir. Tabii öncesinde minik bir gürültü alma operasyonundan sonra (hemen köprülerden sonra 10-50u arası Black Gate vs.. audio grade bir kondans konur)!
Misal;
http://www.audiosector.com/lm3875.shtml
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 24 Nis 2009, 18:52

Yıldıray.

İlgine ve teklifine teşekkür ederim. Şimdilik projeye sağdık kalarak gitmeye çalışıyorum. Muhtemelen bu ampli ile süreceğim hoparlörler düşük desibelli olacaklar. Bunedenden ötürü amplide nekadar güç varsa kullanmam gerekecek. Dolayısıyla LT1083 ler sahte yada arızalı çıkarsa yenilerini bulmaya çalışacağım.

Fixxer arkadaşımızın işini görecekse şayet, sen ona gönderebilirsin. Ben çok sıkışırsam banada bir yerlerden temin ederiz muhtemelen.

Tekrar teşekkürler, sağol.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • lm3875
    gönderen endia » 05 Tem 2007, 16:50
    5 Cevaplar
    1790 Gösterim