Fan sesi engelleme

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Fan sesi engelleme

Okunmamış iletigönderen cagdasbay » 16 Nis 2011, 21:50

Selam...
Snapshot_20110416.jpg

Resimdeki psu kutusuna tda1554q+lm1036 koydum ve psu devresiyle +12V la besledim. 1554ü de soğutur, iyi olur diyerekten fanı sökmedim, 1554ün aluminyum soğutucusunu küçülttüm. Fakat şöyle bi sorun var, hoparlörlerden fanın sesini dinlemekteyim. Çözüm önerisi olan var mı?
cagdasbay
DIY Audio Fanatiği

İl: muğla
Meslek: mak müh

Ynt: Fan sesi engelleme

Okunmamış iletigönderen e_cag » 16 Nis 2011, 22:47

Deneme için fanın beslemesini ayırıp başka bir kaynakla, belki cep tel şarjı bile iş görür, beslemek? Sorun besleme ortaklığı ise fanın besleme uçları arasına bir kondansatör veya direnç+kondansatör konup iyileştirme denenebilir. Değerler frekansa bağlı olmalı ama deneme-yanılma ile de birşeyler çıkabilir.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen cagdasbay » 16 Nis 2011, 22:56

Besleme ortaklığından başka ne olabilir ki sorun? Smps in kendi üzerindeki fan sonuçta. Ama fanı farklı bi kaynakla beslemeyi düşünmüyorum. Ki zaten kutuda pek yer yok. Kendime çok güvenip hiç çalıştırıp denemeden kutuladıktan sonra böyle bi sorun çıktı. Bahsettiğiniz gibi kond+direnç şeklinde filtrelemeyi deniycem. Aslında smps in bu amfiyi beslemek için fana ihtiyaç duymucağına inansam fanı söker atarım ama. Bakalım. Kutuyu kapattıktan sonra hiç açmadım. Bi açıp da denemek lazım. Neler ısınıyor ne kadar ısınıyor.
cagdasbay
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 16 Nis 2011, 23:31

Fanın beslemesini 78M12 entegresi ile devrenin beslemesinden ayırırsanız bence sorunu bir ölçüde çözebilirsiniz. 7812 çıkışıyla fan arasına da 0,33 ohm 5W taş direnç koyup bu direncin ardına da bir kondansatör... 7812 yi yalıtarak kasaya monte ederseniz ısınma problemi de ortadan kalkabilir. Genelde fan kullandığımda küçük bir ayrı trafo ile beslemeyi seçerim ama zorunlu durumlarda böyle çözüm buluyorum. Başarılar diliyorum.
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen farfisa » 16 Nis 2011, 23:40

kondasatör bağlama swic mod sistemde dışarıdan ek kondasatör bağlanması önerilmez en temiz çözüm fanı psudan ayırman sevgili e_cag ın dediği gibi cep telefonu şarjı bile iş görür 3 liraya dışardan alınıyor 3wat trafodan bile daha ucuz
Resim
farfisa
DIY Audio Gurusu

Meslek: Bilgisayar müh. Hifi tamircisi

Okunmamış iletigönderen cagdasbay » 17 Nis 2011, 00:12

Hocam dışardan kondansatör önerilmez demekle kastettiğiniz nedir? Şu açıdan soruyorum. Amfi üzerine 4700 uf gibi bi değer takmıştım ama... Bu filtre cap ını iptal etmeli miyim? Gereksiz, hatta önerilmeyen bişey midir? Sanıyorum ki kastettiğiniz bu büyük değerli cap. değildir.

Tüm cevaplara teşekkürler. Bana en makul gelen çözüm fan için 78xx ve direnç cap. dizilimiyle yapılacak regüleli besleme...

Bir de şunu deniycem;
Sanıyorum ki fan beslemesi, amfi beslemesini yaptığım +12 volt hattından direk alınıyor. Fanı diğer uçlarla, yani +5V yada -12 voltla çalıştırmayı denesem acep aynı sesi almama ihtimalim var mı :D
Denemek lazım...
cagdasbay
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen cagdasbay » 17 Nis 2011, 02:28

Biraz uğraştım gecenin sessizliğinde. Aslında çok da duyulabilcek, rahatsız etcek düzeyde değil fanın sesi. Hatta kendi çıkardığı ses hoparlörden gelen sesi duymamı engelliyo diyebilirim. Hoparlörü kulağımın dibine aldım dinleyip deneyebilmek için. Çeşitli değerlerde kondansatörler de denedim, 7805 de denedim, psu nun farklı voltaj çıkışlarından almayı da denedim. Pek bi değişiklik yok. Ancak besleme uçlarına nanodan daha küçük cap lar bağladığımda belli belirsiz azalmalar oldu gürültüde. Misal 220 pF kullandığımda. Ayrı bi trafo kullanmayı düşünmediğim için en iyisi, hiç uğraşmayıp kutuyu tekrar kapatmak. :lol: Zaten pek bişey bekleyerek yaptığım bişey değil, aciliyetten yapılmış bişey. Pcb tasarımından ve entegrelerin kendinden kaynaklanan gürültüler de var sanırım. Sorun sadece fan sesi değil. Gece daha belirgin oluyo dipteki sesler. Ki bir de volüm potunu %70ten daha çok açınca sanırım dc offset veriyor. Ölçmedim dc var mı diye ama hoparlörler löp diye yarım santim öne atlıyor bir anda. Bakalım artık. Daha sonra biraz vakit ayırıp en azından bariz hatalar varsa düzeltmek gerek

Yine bi fikir parlar biyerlerden diye bekliyorum :) Mesela şuan parladı benden bi fikir, bobin sarsak fanın besleme kablolarına seri bağlasak? Neyse daha sonra uğraşırız...
cagdasbay
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen farfisa » 17 Nis 2011, 11:25

swict mod sistemde kesime gitme gibi geri beslemede doğacak sıkıntılardan dolayı çıkışlarına yüksek kapasiteli filtre kondansatörü kullanılması önerilmez
Resim
farfisa
DIY Audio Gurusu

Meslek: Bilgisayar müh. Hifi tamircisi

Okunmamış iletigönderen cagdasbay » 17 Nis 2011, 11:56

Ahanda..

Bilmiyordum. Çkıştaki büyük kapasiteleri sökecez o zaman...
cagdasbay
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen cagdasbay » 17 Nis 2011, 16:11

Fanı devreden söktüğümde kart üzerindeki bişeylerden ince bi ses geliyo. Neden olabilir ki? Ve yine bu ses hoparlörden geliyo. Bu arada fanı -12v a bağladığımda sesi hoparlorden gelmiyo. Gece geliyo gibi gelmişti ama :bilmem: Şuan gelmiyo sanki
cagdasbay
DIY Audio Fanatiği

Sonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir