Bunu Denemelisiniz! - LM4780

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Bunu Denemelisiniz! - LM4780

Okunmamış iletigönderen mfethi » 29 Kas 2009, 03:40

(Umarım başlığı doğru yere açmışımdır. Eğer değilse forum yönetiminden doğru yere taşımasını rica ediyorum.)
National Semiconductor’un harika entegresi LM 4780’i herhalde denemeyen kalmadı. Kendi sitesi üzerinden sample (deneme amaçlı örnek) olarak isteyince inanılmaz hızla postaya veriyorlar ve birkaç gün içinde kapınıza kadar gönderiyorlar. Zaten bu entegre Türkiye’de bulunmuyor.

LM4780’in datasheeti incelendiğimizde, National’ın bu entegre için iki yüzlü bir baskılı devre yayınladığını görüyoruz.
Çok da karmaşık olmayan baskılı devreyi yaptım. Sample olarak istemiş olduğum entegreyi büyük bir özenle lehimledim. Kısaca devreyi çalıştırdım. Öyle çok özel malzemelerle de değil…

Yakın zamanda onlarca ampli devresi yapmış, hepsini de birkaç defa dinlemiş sonra bir kenara ayırıp yeni devreler kurmaya başlamıştım. Bunlar arasında LM3886 (Türkiye’deki çakmalardan), TDA7294, TDA 1562Q gibi yaygın olarak kullanılan çipler üzerine kurmuştum.

Paylaşmaya çalıştığım şu ki; diğer devrelerin hiçbirinin ses kalitesi National’ın verdiği orijinal devredeki sesin yanından bile geçemez. Odyofil kulaklara sahip olmamama rağmen bununla diğer devreler arasında çok ama çok ciddi ses farkı var.
Bugün National’ın sitesinde dolaşırken gördüm ki, National da board olarak sitesinde on-line satış yapıyor. Ama fiyatı oldukça tuzlu: 151 dolar.
Untitled-2.jpg
Untitled-2.jpg (41.67 KiB) 2937 defa görüntülendi

http://www.national.com/store/view_item ... LM4780TABD
LM4780_DemoBrd_TopView.jpg
National'ın Orijinal Devresi
LM4780_DemoBrd_TopView.jpg (56.54 KiB) 2937 defa görüntülendi

Eğer forum yönetimine veya bana sorumluluk getirmeyecekse (patent, telif hakları vs.) bu devreyi burada paylaşmak isterim.

Bu vesile ile Kurban Bayramınızı kutlar esenlikler dilerim.
DSCF3994.JPG
Benim Yaptığım Devre

DSCF3952.JPG

Devreye ait doküman ve fotoğraflar aşağıdaki linkten indirilebilir:
http://rapidshare.com/files/313823254/L ... _devre.rar
En son mfethi tarafından, 29 Kas 2009, 16:42 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
mfethi
DIY Audio Takipçisi

İl: Ankara
Meslek: Serbest

Ynt: Bunu Denemelisiniz!

Okunmamış iletigönderen dhan000 » 29 Kas 2009, 12:11

hocam konuyla alaksız ama çift yüzlü plaketi nasıl ayarlıyorsunuz...biz daha tek yüzü beceremiyoruz...
dhan000
DIY Audio Fanatiği

İl: adana

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 29 Kas 2009, 12:39

Öncelikle tebrik ederim, yapmak isteyip de olanak bulamadığım bir devreyi yapmışsınız :)

LM serisi üzerine pekçok uyarlama var, bu kadar farklı uygulamalar olunca da insan ister istemez şüpheye düşüyor. Dolayısıyla National'ın örnek devresinden başlayarak denemeler yapmak en mantıklı yaklaşım görünüyordu. Ancak özellikle 4780 dökümantasyonundan adamların bu işe nasıl etraflıca yaklaştıklarını görünce, özellikle bir bildikleri var diye düşünüp verdikleri örneklerden yola çıkmayı planlıyordum. Bu amaçla sample'lar dahil herşey hazır ancak baskılı devre konusunda bekler durumdayım.

Doğrusu ses kalitesi konusunda bu denli fark varsa -ki bunu farketmek için odyofil kulağı şart değil, fark varsa standart kulaklar daha çabuk farkediyor:) - o zaman hemen denemek gerekir. Ancak ben de arkadaşlarımın merakına katılıyorum, kullandığınız malzemeler, baskılı devreyi yapmanız/yaptırmanız, başladığınız hoparlör sistemi vs. merak ettiğim konular.

Tekrar tebrik ederim, diğer chip'ler konusunda da görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Elinize sağlık:)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Ynt: Bunu Denemelisiniz! - LM4780

Okunmamış iletigönderen Hazar » 29 Kas 2009, 13:48

Selamlar.

Öncelikle tebrik ederim. Sonra da düşüncelerime geçeyim.
Eğer Türkiye'deki "çakma" LM3886'ların dışında orjinal (yani, sample) bir çiple dinleme yapmadıysanız, fark duymanız gayet normal. Bilindiği üzere LM4780'in içinde aslen 2 adet LM3886 bulunur. Ses karakteristikleri bu yüzden oldukça yakın ya da aynıdır. En azından kağıt üzerinde öyleler.

Benim LM3886 ile tanışmam, DIY ile tanışmamın en başlarına tekabül eder; gerçekten LM3886'yı ilk dinlediğimde "farklıymış" demiştim, farklıydı çünkü TDA kusürden, STK kusürden kısaca bilimum çipamptan.

Belki hakiki LM3886 sesi duymadığınız için bu size farklı geldi. Ha yok, orjinaliyle de aynı şartlarda deneme yaptıysanız ve LM4780 farklıysa, o zaman National'dan alacak birşeyler çıktı demektir :D

Plaketi kendiniz yapmışsınız gibi görüyorum; bilmeyen arkadaşlar için ufak bir not: İki tarafı da bakırlı plaket satılmaktadır; kullandığınız metod hangisiyse iki tarafına da aynısını yapıp, asite atıp, çift yüzlü plaket elde edebilirsiniz. Tek sorun layer'lar arası geçiş olacaktır, çünkü delikiçi kaplama yapmadınız (evde olacak birşey değil zaten). Üst ve alttan birbiriyle bağlanması gereken noktaları (ki via ismi verilir) bir telle birbirine bağlarsanız(lehimlerseniz) sorunsuz şekilde plaketiniz hazırdır.

Ekleme: National'ın sitesinde Gerber ve proje dosyaları açıkça yer almakta, lisansları da "birebir aynısını satmadığınız sürece sorun yok" lisansı. Dolayısıyla yaptığınız birebir aynısıysa kaynak vererek paylaşabilirsiniz, çizimi size aitse zaten hak sahibi siz olursunuz ve koyup koymamak tercihinize kalır.

İyi bayramlar dilerim, kolay gelsin.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen component » 29 Kas 2009, 14:42

şu orjinal lm3886 yı bende merak ettim elimdeki ile nekadar fark yaratıcak.onu güsel de kutulamıştım filan.nese orjinal bir alım olursa bende alabillirim.iyi çalışmalar..
component
Yeni Üye

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen mfethi » 29 Kas 2009, 15:28

hoparlör yazdı:Öncelikle tebrik ederim, yapmak isteyip de olanak bulamadığım bir devreyi yapmışsınız :)

Doğrusu ses kalitesi konusunda bu denli fark varsa -ki bunu farketmek için odyofil kulağı şart değil, fark varsa standart kulaklar daha çabuk farkediyor:) - o zaman hemen denemek gerekir. Ancak ben de arkadaşlarımın merakına katılıyorum, kullandığınız malzemeler, baskılı devreyi yapmanız/yaptırmanız, bağladığınız hoparlör sistemi vs. merak ettiğim konular.

Sayın hocam;
Mütevazı olmak gerekirse –özellikle bu forumu inceledikten sonra- amatör bile olmadığımı fark ettim.
Kullandığım malzemelerin içinde orijinal olan sadece LM4780. Diğerleri Ankara Konya Sokak’tan temin edilmiş piyasa malları. Yalnız adetli aldım, ölçerek en yakın değerdeki elemanları lehimledim. Elimde Thermaltake’in arızalı bir power supply’si vardı. Onu açıp dağıttım. 1mF’lık iki kondansatör ile fanını kullandım. Zaten fazla elemanı olan bir devre değil. Elektrolitikler öyle low esr falan değil. Yalnız devreye Mute anahtarı koymuşlar, ilk denememde -kapalı imiş- ses çıkmayınca emeklerime acımaya başlamıştım ki anahtarı açınca rahatladım. Bu chipleri hem sesi çıksın diye yapıyorlar hem de bir anahtarla sesi kapatıyorlar.

Baskılı devreyi kendim yapmadım, yaptırdım. Ama yapabilirdim de. Çok karmaşık yollar yok. Hatta baskı devre kalemiyle özen gösterilerek çizilebilir.

Hoparlör sistemime gelirsek… Onları da kendim yapmıştım. Sizlerin kullandığı kaliteden çok uzak olduğunu biliyorum. Hatta yazayım mı yazmayayım mı tereddüt ediyorum. Bots marka çeşitli çaplarda hoparlörlerden topladım. Kabin ebatlarını internetten almıştım. Yaparken Elo Eloktronik’in ECKD serilerinden kabin tasarımlarıyla ilgili bir kitabından da yardım alarak suntadan (MDF’yi sevmedim) bir ustaya biçtirdim. Sonra evde birleştirdim, hop. girintilerini frezeyle oydum. Hazır üç yollu pasif crossower da ekleyip kapladım. Memnun muyum? Şimdilik evet, ama daha iyisi illa ki vardır. İleride daha iyi bir çift kabinim olsun isterim.

hoparlör yazdı:Tekrar tebrik ederim, diğer chip'ler konusunda da görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Diğer chiplerden beğendiğim TDA7294 oldu. Onun orijinalinin nasıl temin edildiğini bilmiyorum. Ama benim bu sahada ölçüm yapacak aletlerim yok. Fikrim deneysel olmaktan öteye gidemez. Bu subjektif bir konu. Kişiden kişiye değişir.
TDA1562Q ise zannediyorum çok alt frekanslarda daha başarılı. Bununla subwoofer amplisi iyi olur. TDA7560'ın 4 giriş, 4 çıkış olması basit masaüstü 4+1 sistemler için düşünülebilir. Mesela TDA7560 + TDA1562Q ikilisi ile ekonomik ufak bir sistem yapılabilir. Yapıp dinlediklerim şimdilik bunlar.
Kabinlerim:
Eklentiler
51.jpg
51.jpg (33.22 KiB) 2897 defa görüntülendi
45.jpg
45.jpg (32.26 KiB) 2897 defa görüntülendi
mfethi
DIY Audio Takipçisi

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen mfethi » 29 Kas 2009, 16:05

Hazar yazdı:
Eğer Türkiye'deki "çakma" LM3886'ların dışında orjinal (yani, sample) bir çiple dinleme yapmadıysanız, fark duymanız gayet normal. Bilindiği üzere LM4780'in içinde aslen 2 adet LM3886 bulunur. Ses karakteristikleri bu yüzden oldukça yakın ya da aynıdır. En azından kağıt üzerinde öyleler.

Hazar hocam;
LM3886 konusunda hala ciddi bir devre bulabilmiş değilim. İnternette dolaşan hemen hemen tüm 3886’lı devreleri kurdum (Çek, Hırvat, Çin, forumdaki de dâhil). Köprü/paralel bağlanabilen devrelere de emek çektim. Ama beğendiğim iki devrenin ikisini de çalıştıramayınca 3886’dan soğudum gibi. Aksi gibi 4 tane de LM3886 sample istemişken…

Hazar yazdı:Belki hakiki LM3886 sesi duymadığınız için bu size farklı geldi. Ha yok, orjinaliyle de aynı şartlarda deneme yaptıysanız ve LM4780 farklıysa, o zaman National'dan alacak birşeyler çıktı demektir :D

Sanıyorum yukarıdaki mesajımda bunu açıkladım. Orijinaliyle aynı şartlarda deneme yapmadım. Piyasadaki chiplerden kullanmıştım. Orijinal olma ihtimalini siz benden daha iyi biliyorsunuz.

Hazar yazdı:Plaketi kendiniz yapmışsınız gibi görüyorum.
"birebir aynısını satmadığınız sürece sorun yok"

Plaketi yaptırmıştım. Ama National’inkiyle birebir ölçüsünde. Yok, hocam. Satmak gibi bir amacım yok. Paylaşmak adına açmıştım bu başlığı. Lisans konusunda bilgim olmadığından sizden izin alarak yayınlamak istemiştim.
İlginize teşekkür ederim. Tekrar iyi bayramlar.
mfethi
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen sebolof » 29 Kas 2009, 18:46

kabinleriniz iyi fakat mdf yi tercih etseydiniz daha iyi performans alırdınız çünkü kabinin amacı ses yansıtıp hoparlöre geri dönmesini sağlamak mdf daha ii olurdu diye düşünüyorum
sebolof
DIY Audio Fanatiği

İl: niğde

Okunmamış iletigönderen component » 30 Kas 2009, 01:18

sunta,mdf tamamen kulak tercihi meselesi.bose marka hoparlörler de sunta kullanılan model çoktur.birçok kişide sesini beğenir.güzel bir diy çalışması olmuş bence.bende 3 yollu veya 5 yollu bir kabin yapmayı düşünüyorum fakat cesaret edemiyorum.şu eski tip kombinezonlar hoşuma gidiyor.profosyonel bir yardım alabilirsek bir giriş yapılabilir..
component
Yeni Üye

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 01 Arl 2009, 12:43

Sunta diye dert etmeyin derim ben de. Aslında suntanın mdf'ye göre kabin içindeki ses enerjisini sönümlendirme açısından avantajı bile vardır. Ama dayanıklılık açısından kesinlikle mdf derim, özellikle ön panelde sunta işlemesi çok daha zor bir malzeme. Beni bu işlere tekrar sokan 20 yıllık kabinlerimdeki Sinefon marka 60W bas hoparlörünün bir kurban bayramında evde yalnız kalıp amfiyi biraz köklemem ile suntayı paramparça etmesindendir :)

Kabinlerinizin görüntüsü de oldukça hoş, sadece port'lar hesaplanmış mı onu merak ettim. Gelişigüzel port açmak gelişigüzel bir sonuç almanıza yol açar. Kapalı kabin olsa eleştirebileceğim tek nokta iki tane mid hoparlör ile tiz hoparlör arasındaki mesafenin neden biraz daha yakın olmadığıdır ki, eğer filtenizin kesim frekansı uygunsa bu zaten sorun bile olmayacaktır.

İşin komik yanı odanızın akustiği ile uyum sağlamışsa portlu yapmanıza rağmen ses gayet hoş da gelebilir kulağınıza, kapalı kabin daha dengeli olacaktır ama en mükemmel kabinler bile odaya konduğunda İstanbul'un havası gibi aniden değişen farklı sesler çıkarabilirler.

Tasarım ise gayet güzel, bana Focal tasarımnlarını hatırlattı. Ortada kulak seviyesinde tiz, çift mid ve alt ve üstte çift bas, oldukça güzel bir tasarım, elinize sağlık. Açıkcası İnternet'te ne akla ziyan kabinler yapılıyor, sizinki onların yanında oldukça profesyonel kalmış.

Ayrıca Bots markasının 16-20cm lik hoparlörlerinin ses kalitesi çoğu eski Pioneer'dan felan iyidir, düzgün kullanılır ve eşleştirilebilirlerse düşük dB oranlarına rağmen gayet makul ses alınabilir. Aslında test sistemimi kurmayı bitirebilirsem adamlara gidip verin test edip kabin tasarımları yapayım, yayınlayayım, beğenen kendisi yapsın demek var ama daha zaman var.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • LM3886-LM4780?
    gönderen gambit » 04 Eyl 2010, 03:11
    4 Cevaplar
    1742 Gösterim
    Son ileti gönderen hoparlör Son iletiyi göster
    04 Eyl 2010, 22:36
  • lm4780 stokta olan?
    gönderen bybik » 26 May 2009, 14:22
    1 Cevaplar
    939 Gösterim
    Son ileti gönderen e_cag Son iletiyi göster
    26 May 2009, 15:56
  • LM4780 2x60w yada 120w
    1, 2gönderen hacı » 15 Tem 2007, 20:05
    10 Cevaplar
    2907 Gösterim
    Son ileti gönderen drhardware Son iletiyi göster
    19 Tem 2007, 11:12
  • LM4780 veya LM3886 nerden temin edilebilir?
    gönderen resho » 23 Mar 2007, 10:32
    5 Cevaplar
    1695 Gösterim
    Son ileti gönderen berat23 Son iletiyi göster
    25 Mar 2007, 17:36

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir