Bunu Denemelisiniz! - LM4780

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: Bunu Denemelisiniz! - LM4780

Okunmamış iletigönderen mfethi » 16 Arl 2009, 00:51

Hocam, bendeki trafo Alman malı. UHER marka bir cihazdan çıkma. 2x12V ve 2x18V çıkışları, 0-115-105-0 gibi bir sürü de girişi var. Ben 2x18V ile denedim. Henüz kutuya koyup kapatmış değilim. Ben de trafo alacağım/sardıracağım. Bitmiş değil. Ama test amaçlı olarak epeyce dinledim. Son ses deneme imkanım yok...

Toroid trafo tercih sebebi (sanıyorum kaçak akımlarından dolayı), ama saç trafoyla da neden olmasın. Eğer voltajı da tutuyorsa kendi trafonuzu pekâlâ kullanabilirsiniz. Gürültü kapar diye korkarsanız ayrı bir kutuda değerlendirebilirsiniz veya aynı kutu içinde ekranlarsınız. 2x400 watt dediğiniz trafo mu, sizdeki cihazın çıkışı mı anlamadım.
mfethi
DIY Audio Takipçisi

İl: Ankara
Meslek: Serbest

Okunmamış iletigönderen emesut » 16 Arl 2009, 13:44

2x400 amfinin cıkışı.. İçindeki trafo sanırım 200 yada 250 watt vardır. Baya büyük cünki..
Ben bu entegreyi bundan yaklaşık 2 sene önce aldım. Ve siteki baskı devreyi bastım plakete, delikler delinip malzeme montajından sonra denemesi kaldı sadece.
Trafo bulamadığımdan yapıpda deneyemedim.
Kabinlerim bile hazır..
Resim
İçinde OSEWA'nın üzerinde yazdığına göre 200watt lık kolonları var.
Ama artık canıma tak dedi yapacağım bu amfiyi.
Şimdi senide sıkmak istemiyorum ama bir kaç sorum daha olacak..
1-Isınması nasıl?
2-Preamp ilemi kullanıyorsun yoksa direk müzik kaynağınımı bağlıyorsun girişine.
3-Denemede kulandığın kolonlar ne marka ve kaç watt..
Resim
Kullanıcı avatarı
emesut
DIY Audio Takipçisi

İl: Kocaeli/İZMİT
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen mfethi » 17 Arl 2009, 00:37

Sevgili arkadaşım;

Kabinlerim hakkında önceki sayfada bilgi var. Sitedeki devreyi ben de yaptım. Ama ben çalıştıramadım. Zannediyorum besleme uçlarında hata yaptım. Zira aynı entegreyi başka bir devrede daha denediğimde netice alamadım.

Bu ampliyi nerede kullanacağını bilmen önemli. Evde kullanacaksan yüksek volüme ihtiyacın olmayacak demektir. Bu da
daha az güç, daha az ısınma, daha az masraf demektir. Zaman zaman da olsa son seste kullanacağın durumlar olacaksa o zaman entegrenin hakkını vereceksin: 2x24V-300W.

Anladığım kadarıyla siz henüz amplinizin sesini duymadınız bile. Başlangıç için 2x12V bile yeterli. Ben yaptığım devreleri ilk çalıştırdığımda gayet ufak bir trafo ile deneyip ondan sonra istediği voltajı uyguluyorum. Bu, sigorta kullanmaktan bile güvenli... Üzerinde pür dikkat çalıştığı devrede insan ne komik hatalar yapabiliyor.

Yardımcı olmaktan değil, olamamaktan korkuyorum. Çünkü benim elektronik (teorik) bilgim yok denecek kadar az. Bilgim az, ilgim çok. Gerisi el mahareti.

Kabinleriniz için diyecek fazla birşeyim yok. Yalnız full range kabin tasarlamışsınız ki (bildiğim kadarıyla) daha çok lambalı ampli kullananların tercihi... Osewa diye yazdığınız marka herhalde Osawa... uzakdoğu malı bir hop. bu iş için ne kadar uygun olur, takdir sizin. Fostex'in full range hoparlörlerine bakmalısınız. Kabinlerimi kendim yapmayı planlarken oldukça sık karşılaşıyordum bu markayla. Kendin Yap'çılar için üretmişler herhalde. Bu konu için forumda "Bir Hoparlörün Doğuşu" başlığı çok güzel bilgiler içeriyor. Yine forumda kabin tasarımları ile ilgili çizimler vardı. İndirip bakabilirsiniz.

emesut yazdı:Preamp ilemi kullanıyorsun yoksa direk müzik kaynağınımı bağlıyorsun girişine.
.

Forumda yayınlanan preamplilerden ikisini yaptım.
Düşük Harmonik Distorsiyonlu, Yüksek Dinamikli Ön Yükselteç ve Basit HI-FI Preamplifikatör. Fakat bu devrenin önünde denemedim.
e_cag'ın bir tavsiyesi vardı: Temin etmek mümkün olursa örneğin LM4562'yi de mutlaka dinleyin derim. LM4562'yi temin ettim ama henüz onu bile denemedim. Basit bir MP3 çalar bağlayarak denemiştim. Ama bu devreyi preampli/mikser katlarıyla beraber çeşitli eklerle beraber kutulayıp kullanacağım bir ampliye dönüştüreceğim.

Yardımcı olabildimse ne mutlu bana...
mfethi
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen emesut » 17 Arl 2009, 17:25

Yardımcı olamamakdan korkma benimde o kadar fazla bi bilgim yok yani hesap falan yapmıyorum devreleri kurarken.
Ben devreyi evde kullanacağım evet ama ben yüksek sesi severim.
Tabi yüksek ses gürültü ve ses bozukluğunu da beraberinde getirir.
Benim aklımda bu hazır güç kaynakları ile beslemek var.
Örnek Resim
Sence nasıl olur.? Bunların 2x24 veya 2x35-45 falan olanları mevcut piyasada..

Benim kabinlere gelince; evet dediğin gibi full range bir tasarım ve fostex fe206 lar için tasarlanmış..
Ve bu hoparlörler cok pahalı. O bakıma alamadım. :( Ama belki ileride alırım bi çift..
Şimdi sen dedinya 12 volt ile besleye bilirsin bu güzel bir haber denemek için trafo beklememe gerek yok..
Ama birde dedinya sitedeki baskı devre ile çalıştıramadım, bu beni korkuttu.
Çünkü baskı devrem falan hazır delip malzeme yerleştirmesi kaldı.
Neyse güzelce kontrol edip öle kurarım. Durduk yere entegreyi yakıp tekrardan masrafa girmeye gerekyok..
Resim
Kullanıcı avatarı
emesut
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 17 Arl 2009, 23:47

Yüksek ses her zaman gürültü ve ses bozukluğunu beraberinde getirmez,heleki uygun hoparlörlerle uygun bir oturma odasında LM4780 chipamp ile.Gürültü konusunda yapım kuralları uygun oldukça,malzemeleriniz kaliteli,yapımınız sağlam ve düzgün oldukça hiç kuşkunuz olmasın bu chipamp size çok iyi bir gürültü kararlılığı verecektir.

Güç kaynağı konusunda örnek verdiğiniz ''power suply''i şahsen hiç tavsiye etmem.Bu tarz kaynaklarla zamanında ses devreleri besledim ve inanın trafodaki ses sıcaklığı asla alınmıyor.Sırf bu yüzden trafo öneririm tercih sizin.
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen mfethi » 18 Arl 2009, 00:52

emesut;

Bence öncelikle devrenizi kurup çalıştığına emin olmalısınız.

emesut yazdı:Şimdi sen dedinya 12 volt ile besleye bilirsin bu güzel bir haber denemek için trafo beklememe gerek yok...

Evet ilk çalıştırma için ufak bir besleme kaynağı kullanabilirsiniz. Trafo işini sonra halledersiniz. Bu arada trafonuzun voltajından bahsetmemişsiniz.

emesut yazdı:Ama birde dedinya sitedeki baskı devre ile çalıştıramadım, bu beni korkuttu.

Benim çalıştıramama sebebim başka. Besleme hatası ile entegreyi yaktım. Devrenin çalışmadığını söylemedim. Çalıştığı yönündeki mesajları o başlık altında okuyabilirsin. Fakat şunu söyleyebilirim, orijinal devreyi kurmak daha kolay ve rahat. O devre çok sıkışık geldi bana. Üstelik alttan ve üstten köprüler, elemanlar... Bahsedilen tarzdaki MKT kondansatörü de bulamamıştım. Ama çift yüzlü plaket basabilirsen orijinal devrenin herhangi bir zorluğu yok.

emesut yazdı:ama ben yüksek sesi severim.

Merak etmeyin bu chipin volümü sizi memnun edecektir. Evde dinlemek için oldukça fazla. 2x60W az mı?

Hazır güç kaynakları ve gürültü hakkında gereken cevabı elektrosenol vermiş, katılıyorum.
Gürültü konusunda şunu diyebilirim: Forumdaki iki preampliyi de yaptım. Bunlarda gürültü diye birşey duyamazsınız. Öncesine bu ikisinden birini bağlarsanız, belli başlı yapım kurallarını da uygularsanız problem olmayacaktır.

Kolay gelsin.
mfethi
DIY Audio Takipçisi

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen emesut » 18 Arl 2009, 12:17

elektrosenol yazdı:

Yüksek ses her zaman gürültü ve ses bozukluğunu beraberinde getirmez,heleki uygun hoparlörlerle uygun bir oturma odasında LM4780 chipamp ile.

Evet uygunluk sonucunda bu gürültünün ortaya cıkmayacağını biliyorum ama bilerek belirtmedim, çünkü benim gibi amatörler pek sağlayamaz bu uygunluğu.. :)
Güç kaynağı konusundaki önerin içinde teşekkür ederim. Sağlam bir trafo bulsam kendime sanırım daha iyi olacak..
______________________________________________________________________________________________
mfethi yazdı:Bence öncelikle devrenizi kurup çalıştığına emin olmalısınız.
Trafo işini sonra halledersiniz. Bu arada trafonuzun voltajından bahsetmemişsiniz.

Henüz ortada bahsedecek bir trafo yok ama ben ilk başda senin gibi 2x12 volt ile beslemeyi düşünüyorum..
Sonrasında 2x22 volt trafo ile beslerim diye düşünüyorum. Doğrultunca kaça cıkar bu voltaj? 2tane 10.000 mF kondansitörüm var.
mfethi yazdı:Bahsedilen tarzdaki MKT kondansatörü de bulamamıştım.

Onu bende bulamadım.. :(

mfethi yazdı:Gürültü konusunda şunu diyebilirim: Forumdaki iki preampliyi de yaptım. Bunlarda gürültü diye birşey duyamazsınız. Öncesine bu ikisinden birini bağlarsanız, belli başlı yapım kurallarını da uygularsanız problem olmayacaktır.
Kolay gelsin.

Hangi 2 preamp dan bahsediyorsun acaba link verebilirmisin.
Bildiğim kadarıyla Entegreden gercek performansı alabilmek için mutlaka bir ön yükselteç kullanmak gerekiyor.
Bu arada arkadaşlar ilginiz için teşekkürler.. Bu konularda yardım alabilecek birilerini bulmak güzel bir şey.
Resim
Kullanıcı avatarı
emesut
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen mfethi » 19 Arl 2009, 00:44

mfethi
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 19 Arl 2009, 11:38

3886 için önerilen besleme gerilimi en fazla +-42V idi. Yaklaşık bir hesap olarak 1,4'e bölersek 30V AC trafo çıkışı işe 42V DC elde edebiliriz, 0,7-1V doğrultma için kullanılan diyotlarda düşse 41V eder, tabiki şebekenin ideal olarak 220V olması ve trafonun kayıplarının olmaması gibi.

Tavsiyem 2x24V trafo alıp hatta 2x12-24V seçenekli olanlarından alıp denemelerinizde de kullanmanız. 24V AC ile 24x1,4=33,6-1=~32V civarı bir voltaj elde edersiniz. Bu oldukça emniyetli bir pay bırakacaktır, çıkış gücü biraz düşecektir ama zaten 40-50W arası güç size yetecektir, distorsiyon da biraz azalacaktır. Mümkün olduğunca yüksek kapasiteli bir trafo almanızı öneririm. Sitedeki devrenin açıklamaları oldukça iyidir, sorun çıkacağını sanmıyorum.

Preamp ise kesinlikle öneririm. Kolay olması açısından opamp'lı olanı tavsiye ederim.

Sadece hoparlör kabininizden biraz şüpheliyim, full-range yani tüm frekans bandını kapsayacak hoparlörler özel tasarımlardır ve biraz fiyatlıcadırlar. Herhangi bir hoparlörü, örneğin Osawa gibi oto hoparlörü üreten bir markanın ürünleri ile ne ses verecekleri meçhuldür. Bu bana bir zamanlar bir arkadaşımın kırmızı 96 model Mustang arabasına LPG taktırmasını hatırlattı. Evet belki Bahçeşehir'den Şişli'ye geliyordu, sanırım 30km felan ama, neyse. Şimdi Belçika'da Ferrari'sine LPG taktıran ve Ferrari'nin duyunca arabasını elinden almasını hatırladım.:) Sesi hoşunuza gidiyorsa birşey demem ama ilginç bir uygulama olmuş.

Kolay gelsin :)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen emesut » 19 Arl 2009, 13:53

Besleme konusundaki hesaplarınız için teşekkür ederim.
Hele bi 12 volt ile deneyeyimde sonra kademe kademe yükseltirim. Sanırım sınır 42volt falan.
Preamp konusunda doktorun LM4562 preamlisi hoşuma gitti. Sağolsun doktorda konusunda bi anlatmışki iyice heveslendirdi beni. :)

Kabinleri daha önce yaptırdım osawa ları icine koydum ve şuan TDA8563 ve pc güc kaynağı ile kullanıyorum.
Sesler benim için gayet güzel ama sesi fazla acınca baslar yok oluyor. Amplini gücü yetmiyor..
Daha önce sizin gibi kaliteli sesler dinlemediğim için bana benimkliler şimdilik yetiyor.
Neyse arkadaşlar ben en yakın zamanda devreyi kurup deneyeceğim. Sonrasında yeni bir konu ile deneyimlerimi paylaşırım.
Yardımlarınız için teşekkürler. Bu başlığı her zaman takip edeceğim. Önerilerinize her zaman acığım..
Resim
Kullanıcı avatarı
emesut
DIY Audio Takipçisi

ÖncekiSonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • LM3886-LM4780?
    gönderen gambit » 04 Eyl 2010, 03:11
    4 Cevaplar
    1742 Gösterim
    Son ileti gönderen hoparlör Son iletiyi göster
    04 Eyl 2010, 22:36
  • lm4780 stokta olan?
    gönderen bybik » 26 May 2009, 14:22
    1 Cevaplar
    939 Gösterim
    Son ileti gönderen e_cag Son iletiyi göster
    26 May 2009, 15:56
  • LM4780 2x60w yada 120w
    1, 2gönderen hacı » 15 Tem 2007, 20:05
    10 Cevaplar
    2907 Gösterim
    Son ileti gönderen drhardware Son iletiyi göster
    19 Tem 2007, 11:12
  • LM4780 veya LM3886 nerden temin edilebilir?
    gönderen resho » 23 Mar 2007, 10:32
    5 Cevaplar
    1695 Gösterim
    Son ileti gönderen berat23 Son iletiyi göster
    25 Mar 2007, 17:36

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir