Bir yerde yalnış yaptım ama nerde?

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Bir yerde yalnış yaptım ama nerde?

Okunmamış iletigönderen ulkerhan » 11 Kas 2010, 00:17

bir projem için izmir'dek ki iki farklı satıcıdan malzeme aldım aşağıdaki iki kondansatörlerin değeride aynı yazmakta ama boyutları çok çok farklı.

bu arada koca izmir'de sadece büyük olan kondsansatörü satan yerde metal film direnç bulabilidim.

Resim
ulkerhan
Yeni Üye

İl: İzmir

Ynt: Bir yerde yalnış yaptım ama nerde?

Okunmamış iletigönderen e_cag » 11 Kas 2010, 12:52

Foruma hoş geldiniz!..

Yanlışlık TR topraklarında toptancı-malzemeci rafında Elna Silmic'in bulunabilmesi. :mrgreen:

Şaka bir yana, büyük kondansatör audio için tercih edilen çok kaliteli bir ürün. Küçük olan ise Çin malı harcıalem bir kondansatör. Boyuta takılmayın. Projeniz için büyükleri kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Elna''lardan satıcının elinde varsa 20-30 adet temin etmek isterim kendi adıma. Satıcının iletişim bilgilerini sağlarsanız çok makbule geçer. Hatta Elna Silmic'in farklı değerleri de mevcutsa onlardan da stoklayabiliriz.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen farfisa » 11 Kas 2010, 14:35

e_cag ın dediği boyuta takılmayın büyük olan elna yerli piyasaya göre kalbur üstü malzeme desek yeridir küçük olan çin malı piyasa işi malzeme büyük olandan biraz stok yapın derim
Resim
farfisa
DIY Audio Gurusu

Meslek: Bilgisayar müh. Hifi tamircisi

Okunmamış iletigönderen Hazar » 11 Kas 2010, 14:41

Evet, Elna SILMIC serisi iyi sayılabilecek bir seri, normalde dükkanlarda o diğer ufak kondansatör tarzında/markasında ürünler görmeye alışık olduğumuz için biraz şaşkınlık geçirdik :D

Audio uygulamalarında kullanacaksanız Elna olanı tercih edin. Yok, genel olarak başka bir hobi projesinde kullanacaksanız diğeri de iş görecektir. Elna ile ötekinin fiyatı aynıysa; Elna'dan stoklamanız gerektiğine katılıyorum :)
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen zunda » 11 Kas 2010, 18:09

tabiki elna bende 4 adet pionerden çıkma 4 adet 3300mf 42 volt besleme kondansatörü var bluemaviden aldığım 10000*2 63 volt bm marka iri kondansatörden 2 şerli olarak beslemede daha iyi bir performans göstermekteler lm 3886 çifti ile bencede elna alınmalı bolca
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

İl: kütahya
Meslek: revizör.

Okunmamış iletigönderen Hazar » 11 Kas 2010, 18:16

Bu arada "bir yerde yalnış yaptım ama nerde" demişsiniz ya,

İki yerde yanlış var, birincisi yalnış değil yanlış olacak.
İkincisi de nerde değil nerede olacak.

Forum Türkçe Polisinden saygılar :ugeek:
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen ulkerhan » 11 Kas 2010, 20:39

Öncelikle hoşbulduk arkadaşlar.

@Hazar
Lütfen kusuruma bakmayın, hem grip oldum hem halsizim. Dil bilgisi kurallarına pek dikkat etmemiş olabilirim.

Konu başlığına dönersek, evet malzemeyi audio projesinde kullanacağım.

ELNA marka kondansatörü satan adam, İzmir'de metal film direnç bulabileceğiniz tek kişi. Ayrıca bu satıcıdan, ERO, Philips, Samsung, Panasonic UCC LXZ kondansatör, Vishay Dale direnç ve en son orijinal LM3886 satın alabileceğiniz tek adam. Üstelik fiyatları diğer satıcılardan en fazla 10 kuruş daha fazla.
ulkerhan
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Hazar » 12 Kas 2010, 01:05

Geçmiş olsun, kusur demeyelim; İki forumda da aynı hatayı görünce takıldım sadece.

O satıcıyla dost olun o zaman, audio grade ürünü iyi fiyata veren satıcı candır. Biz yokluğunu çekiyoruz :)
Kolay gelsin.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen ulkerhan » 12 Kas 2010, 01:39

Hazar yazdı:Geçmiş olsun, kusur demeyelim; İki forumda da aynı hatayı görünce takıldım sadece.

O satıcıyla dost olun o zaman, audio grade ürünü iyi fiyata veren satıcı candır. Biz yokluğunu çekiyoruz :)
Kolay gelsin.

Diğer forumdaki yazı buradan kopyala/yapıştır oldu :)

Bu arada hocam yeni konu açmadan bir soru arz-ı endam etmek isterim.

İsmini vermekte beis göreceğim bir açık arttırma sitesinde Jameson marka 5x100 watt uzaktan kumandalı tunerli amfi 200 TL ye satılmakta. Oysa ki, LM3886 ile yapacağım amfinin sadece trafosu 60 TL civarı tutmakta ayrıca entegrelerin taneside 12 TL. Preamfi yi, kutulamayı daha saymadım. Bir yerde hata mı yapıyorum? Jameson marka fabrikasyon amfi benim yapacağım LM3886 amfiden daha mı iyi?

Kusuruma bakmayın, audio olayına daha emekleme aşamasındayım. Ben aslında cep telefonu tamircisiyim. Bu güne kadarki bildiğim tek amfi entegresi LM4890 o da, Nokia telefonlarda kullanılan 1 wattlık bir entegre :)
ulkerhan
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Hazar » 12 Kas 2010, 02:06

Hata yapmıyorsunuz, o cihaz da bu yapacağınızdan daha iyi değil. DIY de ucuza getirme sanatı değil. Pahalıya bile çıkacaktır, zira seri üretim ile tek tek malzeme alıp yapmak aynı kapıya çıkmıyor. Birinin içinde biraz da keyif faktörü var.

Öte yandan 5x100W ve 200 lira tanımlarının aynı cümlede geçmesi bile zaten imkansız. O cihaz %10 THD ile 5x20W versin, öpüp de başıma koyarım :)

LM3886 ile gerçek bir stereo sistem yapmaksa amacınız,
1. Doğru yoldasınız
2. Doğru yerdesiniz.

Burada ince bir olay; her sistem en zayıf noktası kadar güçlüdür. Yani bunu kullanacağınız hoparlörün de belli bir seviyenin üstünde olması gerekli ki, detay farkını duyabilesiniz. Nerede kullanacağınıza bağlı, mesela salonda kullanacaksanız uygun. Ama mesela çalışma ortamınızı seslendirmek istiyorsunuz diyelim, elinizdeki hoparlörlere de güvenmiyorsanız TDA serisi daha makul bir entegreyle yapılan bir çözüme de gidebilirsiniz.
Ben öyle yaptım, çalışma ortamımı TDA7370 ile seslendiriyorum. Zira LM3886 aslında ciddi güç üretir, pik 68W, sürekli 50W desek ev ortamına fazla bile. Yüksek çıkış güçleri duymaya alıştık kağıt üzerinde -ticari ürünler sağolsun-. Ben de bu işe yeni başladığımda en aşağı 250W amplifikatör ihtiyacım var diye girmiştim. Sonra gördüm ki, 2x10W'lık amplifikatörün sesini açamıyorum.

Lafı uzattım, tercih sizin. Kullanım amacınıza göre öneride bulunabiliriz.
Görüşmek üzere.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Sonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir