Aura D412-415 Aktif Hoparlör İç Şeması İnceleme

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Aura D412-415 Aktif Hoparlör İç Şeması İnceleme

Okunmamış iletigönderen birgitay » 18 Ağu 2016, 13:03

Merhaba arkadaşlar uzun süre yoktum bazı işlerden dolayı.
Bugün böyle bir hoparlörün iç şemasını inceleyip bazı testler yapmak istedim. Mesela işaretlediğim yerden kestiğim kısımda ( Parametrik Eq. kısımı vede Xlr preamp kısımı arasındaki bölüm ) ve bu bölümü test ederken bazı sinyaller yolladım. Ama açıkcası bu kısımı neden koymuşlar anlayamadım. Zira 100hz yolladığımda sinyal düşük. 300-500hz'de biraz daha fazla genlik artıyor. 1khz vede yukarısını 20khz'e kadar gayet geçiriyor. 20khz'den sonrası tamamen bozuluyor.... Acaba bir nevi filtre için mi yapılmış ? Fikiriniz nedir?
Eklentiler
active1.jpg
active.jpg
Auro_D412_D415_PreAmp_v1.5.rar
(424.87 KiB) 328 defa indirildi
rfedrerew.jpg
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Ynt: Aura D412-415 Aktif Hoparlör İç Şeması İnceleme

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 18 Ağu 2016, 13:51

Makul görünüyor zira 20 KHz üzerini hoparlöre göndermenin pratikte bir faydası yok, 40'lı yaşlarda 14KHz'e kadar düşen duyma eşiğini düşünürsek gereksiz güç harcamak ya da kedi köpeği rahatsız etmekten öte faydası yok.

100 Hz altındaki düşme de kullanılan bas hoparlörünü aşırı yüklememek için konulmuş olabilir, bu da gayet makul bir sebep görünüyor.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Ynt: Aura D412-415 Aktif Hoparlör İç Şeması İnceleme

Okunmamış iletigönderen birgitay » 18 Ağu 2016, 14:02

hoparlör yazdı:Makul görünüyor zira 20 KHz üzerini hoparlöre göndermenin pratikte bir faydası yok, 40'lı yaşlarda 14KHz'e kadar düşen duyma eşiğini düşünürsek gereksiz güç harcamak ya da kedi köpeği rahatsız etmekten öte faydası yok.

100 Hz altındaki düşme de kullanılan bas hoparlörünü aşırı yüklememek için konulmuş olabilir, bu da gayet makul bir sebep görünüyor.

Teşekkürler Hoparlör Hocam mantıken tek başıma bu cevaba evet doğrudur diyemezdim ki bu çalışma ısbatlanmış zaten. Ama ben test edince hiç bilmediğim brşeye emin olamadım demek. Şimdi ise size şunu sorayım : Tl074 yerine Mc3403 gibi opamp kullanmak istiyorum. Bjt karekterine sahip giriş ve çıkış. Yetişme hızıda Tl074 ten daha fazla. İç kapasiteleride sanırım Mc3403 daha iyi. Zira bu devreyi yaptığımızı düşünelim : Mesela Parametrik Eq. kısımında tekrar trimpotlar bağlayıp başka hoparlörlerde istemediğimiz frekansları kısmak için. Örneğin Subwoofer yapmak istesem bana göre xlr kısımı kalır bu filtre kısımı nasıl halledilebilir. ?
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir