Lehimleme Sorunsalı

Elektrik - Elektronik » Elektrik ve Elektronik ile alakalı programlar ve paylaşılan dokümanlar.

Lehimleme Sorunsalı

Okunmamış iletigönderen hamist » 24 May 2013, 13:39

http://www.esmanelektronik.com/index.ph ... =0&lang=tr

http://www.soldex.com.tr/Groups/Default ... ntentID=64

http://www.soldex.com.tr/Groups/Default ... ntentID=49
Burada da aşındırma etkisi olmayan lehim pastası

Araştırdığınızda konu ile ilgili binlerce sayfa doğru bilgiye ulaşabilirsiniz.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Ynt: Lehimleme Sorunsalı

Okunmamış iletigönderen cagdasbay » 24 May 2013, 22:51

Ne çok döner oldu şu pasta sohbetleri. Dediğiniz gibi bu kadar ulaşılabilir kaynak varken, su götürmez doğrular tartışılıyor habire internetteki kirlilik yüzünden.
Ben de her zaman kartları Bedri Hoca'nın dediği gibi selülozik tiner ile çözdüğüm reçine ile kaplıyorum. Bakır kararmadan yıllarca duruyor bu sayede. ve lehimlemede de ciddi kolaylık sağlıyor reçine. Şimdiye kadar da hiçbir karttan temizleme gereği hissetmedim. İhtiyaç duyarsam; havya ucunu da daha yoğun hazırladığım reçine eriyiğine batırıyorum, pırıl pırıl oluyor...
Pastayı ise atelye eğitiminde teneke lehimlerken kullanmıştık koca bakır havyalarla :D Nişadırla da havyayı parlatıyorduk :D
cagdasbay
DIY Audio Fanatiği

İl: muğla
Meslek: mak müh

Okunmamış iletigönderen zunda » 25 May 2013, 04:46

ilk başlarda lehim için pasta kullanmamakla birlikte daha sonra iyi markadır diye lötfett denen ürünü bende kullanmaya başladım devre tamamlandıktan sonra selülozik tiner ile bolca fırçalayıp temizlerim ama sıradan 30watt bir havyam var yaklaşık 2 yıldır kullandığım pastaya kadar sadece ısı ile rengi biraz degişmişti şimdi berbat durumda tek vida http://urun.gittigidiyor.com/yapi-marke ... nformation yarıya kadar aşındı ve sökmek sanırım mümkün değil.
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

İl: kütahya
Meslek: revizör.

Okunmamış iletigönderen hamist » 25 May 2013, 13:05

zunda yazdı:ilk başlarda lehim için pasta kullanmamakla birlikte daha sonra iyi markadır diye lötfett denen ürünü bende kullanmaya başladım devre tamamlandıktan sonra selülozik tiner ile bolca fırçalayıp temizlerim ama sıradan 30watt bir havyam var yaklaşık 2 yıldır kullandığım pastaya kadar sadece ısı ile rengi biraz degişmişti şimdi berbat durumda tek vida http://urun.gittigidiyor.com/yapi-marke ... nformation yarıya kadar aşındı ve sökmek sanırım mümkün değil.

Aslında imkanlar elverdiğinde havya bir defa alınması gereken bir el aleti.
Ne yazık ki fiyatlar düşünüldüğünde her zaman bu olamıyor.
Ama gelecekte mutlaka iyi bir havya ile yollarımız kesişiyor.
Ben Ersa nano kullanıyorum, ucu bile bir çok havyadan pahalı.
Öte yandan her an lehim için hazır.
140W max. ama controller sayesinde sadece ısı gereksiniminde güç yükseliyor.

3 yıldır 300-350 derecede aynı ucu kullanıyorum.
Eklentiler
ersa-i-con-nano.jpg
ersa-i-con-nano.jpg (14.21 KiB) 1407 defa görüntülendi
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen Amatör » 25 May 2013, 19:59

Bende lehimleme esnasında pasta kullanmayanlardanım.İyi bir lehim teli ile pastaya gerek kalmıyor.
Yaklaşık 1 senedir şu havyayı kullanıyorum,çok da memnunum.Çok çabuk ısınıyor ve çok da uygun fiyatlı.
Ben genelde 400 dereceleri kullanıyorum lehimleme işleminde.Havyanın ucu biraz ince,alışana kadar 2 uç eskittim.5-10 lehimlemede bir ıslatılmış süngerinde ucu bir iki çeviriyorum,pırıl pırıl oluyor.
quick.jpg
quick.jpg (17.58 KiB) 1390 defa görüntülendi

Selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen olc technics » 27 May 2013, 11:26

Selamlar;

Bende şu zamana kadar nereden baksanız 20 havyayı eskitmişimdir.İlk olarak tabanca tipi havyayla (evet,trafolu olandan) başladım.Ciddi anlamda lehim yapmayı onunla öğrendim. Sonrada kalem havya kullanmaya başladım ve alıştım.Tekrar tabanca havyaya döndüğümde kullanması zor geldi.Şu anda, güçlerine göre 3 adet havyam var.Lehim pastasının yanı sıra,löt-wasser (weller ın mamülü) de kullanırım.Lehim pastasını devre kartından uzak tutarım.Sadece kablo uçlarını lehim kaplamak ve havya ucunu temizlemek için lehim pastası kullanırım(bu aslında hayva ucu için zararlı.Ucun erken çürümesine neden oluyor.).Havya ucunu temizlemek için bulaşık telini kullanıyorum,şahane iş görüyor.
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen birgitay » 27 May 2013, 11:51

olc technics yazdı:Selamlar;

Bende şu zamana kadar nereden baksanız 20 havyayı eskitmişimdir.İlk olarak tabanca tipi havyayla (evet,trafolu olandan) başladım.Ciddi anlamda lehim yapmayı onunla öğrendim. Sonrada kalem havya kullanmaya başladım ve alıştım.Tekrar tabanca havyaya döndüğümde kullanması zor geldi.Şu anda, güçlerine göre 3 adet havyam var.Lehim pastasının yanı sıra,löt-wasser (weller ın mamülü) de kullanırım.Lehim pastasını devre kartından uzak tutarım.Sadece kablo uçlarını lehim kaplamak ve havya ucunu temizlemek için lehim pastası kullanırım(bu aslında hayva ucu için zararlı.Ucun erken çürümesine neden oluyor.).Havya ucunu temizlemek için bulaşık telini kullanıyorum,şahane iş görüyor.

Aynen öyle. Pasta'ya her lehim yapacağım zaman Havya'yı illaki batırmak çok işe yarıyor.
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen olc technics » 28 May 2013, 12:43

zunda yazdı:ilk başlarda lehim için pasta kullanmamakla birlikte daha sonra iyi markadır diye lötfett denen ürünü bende kullanmaya başladım devre tamamlandıktan sonra selülozik tiner ile bolca fırçalayıp temizlerim ama sıradan 30watt bir havyam var yaklaşık 2 yıldır kullandığım pastaya kadar sadece ısı ile rengi biraz degişmişti şimdi berbat durumda tek vida http://urun.gittigidiyor.com/yapi-marke ... nformation yarıya kadar aşındı ve sökmek sanırım mümkün değil.

Bende o vidanın aşınmasından dolayı çok havya eskittim.Şu anda kullandığım modelin vidası, havyanın elle tutma yerine yakın konulmuş.Bu nedenle 5 yılı aşkın süredir kullanıyorum kendisini.Havya ucunu temizlemek için sanırım çam reçinesi kullanmaya başlayacağım.Lehim pastası, havya uçlarının ve diğer metal aksamını aşındırmasının en önemli sebeblerinden biri.
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Elektrik - Elektronik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir