İki Güzel Program

Diğer Programlar » Bilgisayar kullanıcısının işine yarayacak programlar.

İki Güzel Program

Okunmamış iletigönderen supernova » 14 Şubat 2009, 04:36

Arkadaşlar kabin yapımı ve amplifikatör-hoparlör uyum hesaplama üzerine excel de hazırlanmış iki program.programları uygulama imkanım olmadı ilgilenecek arkadaşlar deneyimlerini paylaşır artık :) iki program ve makalede nonamehifi den alıntıdır,kolay gelsin... http://www.nonamehifi.com/boxycad2.xls

"Amfinize uygun bir hoparlör arıyorsunuz ya da hoparlörünüze uygun bir amfi arıyorsunuz. Uygunluğu nasıl anlayacaksınız ? Doğru Hoparlör+Amfi kombinasyonunu yaptığınızdan nasıl emin olacaksınız ? Ekteki formül bu konuda size yardımcı olacak.

Hoparlör ve power amfi seçimi yaparken genellikle amfinin gücünü ve hoparlörün kaldırabileceği gücü (watt) karşılaştırır, amfinin hoparlörü yeterince güç ile sürüp süremeyeceğini irdeleriz. Örneğin 100 Watt hoparlöre 100 Watt amfi gibi. Hoparlörler watt cinsinden kaldırabilecekleri değerler ile ölçülürler ancak ürettikleri ses watt tan bağımsızdır. Örneğin benim kullanmış olduğum Avantgarde Uno hoparlörler 10 Watt gücündedir Ya da 4 tanesi bir dicco yu idare eden Altec Lansing Voice of Theater hoparlörler sadece 65 Watt gücündedir.

(Üstte )bu tür modelleri ise bolca bulabilirsiniz.
Hoparlörler vasıtası ile ses enerjisine dönüşen elektrik sinyali, genelde watt olarak bilinmesine rağmen esasında watt tan (kullanılan güçten) bağımsız olarak desibel (dB) olarak ölçülen değerdedir. Örneğin aynı watt güçte olan iki hoparlörün birinin 90 dB, diğerinin 93 dB olduğunu düşünelim, aynı amfi ile sürüldüklerinde 93 dB olan hoparlörden 90 dB olanın tam iki misli fazla ses çıkacaktır.
Mevcut hoparlörünüzden ne güçte bir amfi kullanarak hangi güçte ses alabileceğinizi, ya da mevcut amfinizden istediğiniz sesi alabilmek için kaç dB şiddetinde çalabilen bir hoparlör almanız gerektiğini ekteki program ile kolayca öğrenebilirsiniz.
Bu program çeşitli bilimsel dB hesapları ve kendi ölçümlerime göre tarafımdan yapılmıştır ve bildiğim kadarı ile dünyada bir benzeri yoktur.
Ses şiddeti konusu son derece karışık ölçümlemelere dayanmaktadır, odadaki eşya sayısı ve niteliği, binanın duvarlarının cinsi, yer döşemesi, ısı, rutubet, dış gürültüler, hatta odada bulunan insan sayısı gibi bir çok etken kulağımıza gelen sesin şiddetini etkilemektedir. Bu nedenle ekteki programın bilimsel ölçekte % 100 doğruyu göstermesi beklenemez, ancak genel itibarı ile yol gösterici ve fikir vericidir.
Bana göre bir full range hi-end sistem dinleme koltuğundan ölçüldüğünde 93, hatta 96 dB güç verebilmelidir. Bir senfonik orkestra performansında orkestra atakları bu seviyelere çıkabilmektedir. Eğer full range bir sistem kurma hedefiniz var ise benim önerim ekteki test ile en azından 93dB ses şiddetini yakalamaya çalışmanız olmalıdır.
Elinizdeki bilgileri ekteki programa girerek sisteminizden ne şiddette ses aldığınızı, arzu ettiğiniz şiddete yaklaşmak için neler yapmanız gerektiğini hemen hesaplayabilirsiniz.
Bu arada amfinin gücünü arttırırken hoparlörün kaldırabileceği gücü de geçmemesini sağlayın örneğin 50 Watt hoparlörü 500 Watt amfi ile sürseniz dahi yine 50 Watt ile sürermiş gibi ses alırsınız. %0 Watt tan sonra hoparlörünüz yanacaktır :-( "
Eklentiler
NonameHifi_Amplifier_FormulaTR.xls
(45.5 KiB) 355 defa indirildi
"Başkalarının bilgisiyle bilgin olsak bile, kendi aklımız kadar akıllıyız."
Kullanıcı avatarı
supernova
DIY Audio Gurusu
 
İleti: 299
Kayıt: 01 Eylül 2008, 01:31
İl: istanbul


Diğer Programlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir