Stencil yapımı (Resimli anlatım)

Kasa, Potansiyometre, Diğer Malzemeler » Devremize son dokunuş, görsellik ve işlevsellik için önemli olan parçalarla ilgili soru(n)lar

Stencil yapımı (Resimli anlatım)

Okunmamış iletigönderen bertan88 » 19 Tem 2013, 01:49

Merhabalar

Arkadaşlar sizlere kısa bir şekilde evde stencil yapmayı göstericem :).Bu yöntemi basit devreleri yapmak için kullanabilirsiniz.

1.Öncelikle ares yada benzeri programlar ile çizimimizi yapıyoruz.

Resim

2.Yazdırma için resimdeki gibi yapıyoruz

Resim

3.Resmimizi photoshop yada benzeri programlar ile renkleri ters çeviriyoruz.

Resim

4.Yazıcımızın en yüksek dpı ayarı şeçip yazdırıyoruz.kağıt olarak ben etiket kağıdı kullandım siz başka birşey kullananbilirsiniz , elişi ,kuşe , asetat ...

Resim

5.Şimdi cola kutusunun yan tarafından gerektiği kadar kesiyoruz.Kutuların içi sıvının alümiyuma değmemesi için vernik benzeri bir boya ile kaplıdır.Bu boyayı zımpara ile kazımamız lazım yoksa asite attığımızda erime olmaz.

Resim

Zımparalanmış hali

Resim

6.kağıdı levhanın üzerine koyup ütüyü son sıcaklığa getirip yaklaşık 4dk ütülüyoruz.

Resim

7.Soğuması büyüklüğe göre 5-10s sürecek.Soğuduktan sonra kağıdı yavaşca kaldırıyoruz.Yanlış olan yerleri asetat kalemi ile tamamlıyoruz.

Resim

8.Daha sonra eritme kısmına geçiyoruz.Ben eritme için bakır klorür kullanıyorum yaklaşık 1dk sürüyor.Bakır klorür plaket erittiğiniz yeşil renkli maddedir.Sadece tuz ruhuda kullanabilirsiniz ama daha uzun sürer , süreyi kısaltmak isterseniz tuz ruhunu ısıtarak yapabilirsiniz.Alüminyum levhayı asite ters şekilde atıyoruz.Şekiller çıkmaya başlıyınca asitten alıp su ile iyice yıkıyoruz.

Resim

Resim

Resim

9.Tonerleri aseton yada tiner ile temizliyoruz ve bitiyor.

Resim

Resim

not: Bu yöntemi kullanarak sadece ufak şeyler yapabilirsiniz.eğer QFP128 yada daha büyük komponentleri yapmak isterseniz pad leri biraz daha ufak kullanırsanız daha iyi olur.
bertan88
Yeni Üye

İl: Antalya

Ynt: Stencil yapımı (Resimli anlatım)

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 19 Tem 2013, 03:12

Yöntem güzelmiş bu işlemi yaptıktan sonra nasıl uygulama yapacağız.?
Benim aklıma hazırlanan yüzeyi kullanarak alttaki plakete baskı yapmak geldi yani baskı ile transfer yapmak. Yalnız alüminyum yüzeydeki boşluklar daha büyük olduğunda düzgün olur mu?
Matbaa mürekkebini plastik ağızlı merdaneyle yüzeye uygulayabiliriz yada hava tabancası ile atabiliriz. Hava tabancası ile permanant markerlerin içindeki mürekkep atılabilir ama saydamlık etkisi ne olur bilemem. birde eğer boya sulu olursa kenarlara sızma yapabilir.
Eğer olursa bir nevi serigrafi ile plaket basmaya benzer..o kadar profesyonel olacağını sanmasam da denemek lazım. Çok teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Ynt: Stencil yapımı (Resimli anlatım)

Okunmamış iletigönderen bertan88 » 19 Tem 2013, 03:18

Bu yöntemi krem lehimi padlere sürmek için kullanabiliriz.Altta örnek bir video var.

http://www.youtube.com/watch?v=WDIqtGMROjM
bertan88
Yeni Üye

İl: Antalya

Kasa, Potansiyometre, Diğer Malzemeler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • 2000 yapımı nichicon 22000 mf
    gönderen elektrobeyin » 22 Mar 2011, 18:11
    2 Cevaplar