Amfi kasasinin malzemelerini nereden temin edebiliriz.

Kasa, Potansiyometre, Diğer Malzemeler » Devremize son dokunuş, görsellik ve işlevsellik için önemli olan parçalarla ilgili soru(n)lar

Amfi kasasinin malzemelerini nereden temin edebiliriz.

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 23 Şub 2007, 18:36

Diyelimki guzelbi amfi devresi yaptik. bunu bi kasaya koyalimdesek birsuru malzemeye ihtiyacimiz var.
En onemlisi disi RCA konnektorler. Piyasada kaliteli konnektor satan biyer varmi? ayrica amfinin arkasindaki
hoparlor konnektorleri de onemli. Yurtdisi kaynakli diy sitelerinde adamlarin kullandiklari amfi kasa malzemelerini gorunce onlari kiskaniyorum. Niye bu malzemeler turkiyede yok? Neden diy audio parcalari satan dukkanlar yok? kaliteli volum dugmesi aradim bulamadim. Tornada yapticagim mecburen.

Sizler amfilerinize nasil kutular yapiyorsunuz malzemeleri nerden buluyorsunuz? Yada karakoydeki
uyduruk malzemelere mecburmu kaliyorsunuz?
Resim
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen emesut » 24 Şub 2007, 00:29

Arkadaşım kutulama konusunda sana bi önerim var..
Ben gecen nette dolaşırken farkettim adamlar bi anfi yapmış ve amfi kutulamada plexy adı verilen malzemeden kullanmışlar.. Birde ona yanlardan ışıklandırma vermişler varya süper olmuş yani.
Bi araştır derim.

Buda resmi:
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
emesut
DIY Audio Takipçisi

İl: Kocaeli/İZMİT
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen Hazar » 24 Şub 2007, 00:55

Metal malzeme ekranlama ve toprak açısından da tercih edilir. Plexyglass kullanan arkadaşı hatırlıyorum, resmi hatırladım yani.
Dr. Hardware'nin düşüncelerini de bekleyelim, şahsen ben eski cihazların kutularını kullanmayı seviyorum. Hurda video vs. gibi cihazların kasasını kullanabilirsiniz. Yabancı DIY'ciler de anladığım kadarıyla özel istekle yaptırıyor kasalarını. Internet üzerinden hizmet veren siteler görmüştüm, fiyatlar da iki sıfırlıdan başlıyordu !
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen drhardware » 24 Şub 2007, 14:00

Aslında kasa işi epeydir benim de kafamı meşgul ediyor. Yurt dışında hem çok pahalı hem de kargo parası fiyatı katlıyor.
Çözüm önerim şu,

Tahta obje yapan imalathaneler var. Bunlara 10mm lik MDF veya masiften kutu siparişi verebiliriz. Ancak kutular ön ve arka panelsiz yapılacak ve mesela gül veya wenge gibi kalite çağrışımı yapan renklerde kaplanacak. Ön ve arka panel işi içinse 2 veya 3mmlik alüminyum paneller kestirilip lasercilerde veya pantograflarda düzgün kesimle şekilli bişeyler çıkartılıp en sonunda tahta kutuya mesela imbus vida tarzı gösterişli bişeyler kullanılarak monte edilecek. Ancak açıkçası metal pot düğmesi veya buton konusunda yurtdışından başka alternatif görünmüyor.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen berat23 » 24 Şub 2007, 16:36

bu kasa pot düğme konusnda en iyi çözüm farnellede sipaiş etmek.ben hammondun alüminyum bi kutusunu getiritmiştim .adamlar gereçketen kaliteli yapmışlar.türkiyede malesef bu malzemeler yok.drhardwarenin dediği gibi kendimizde kutu yaptırabiliriz.ahşab daha kaliteli duruyo bence .ahşabın içine metal bi kaplamamda yaparsak gürültü işinide hallederiz.
berat23
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 26 Şub 2007, 13:29

Arkadaslar

Ben guzel bi pot dugmesi bulamadim ve karar verdim pot dugmesini kendim imal edecem.
Sanayide bir atolyem var. Reklam ve film sektorune ozel isler yapiyorum. Ozel efekt ve mix medya imala.
Opet reklamlarindaki arabanin gitt in icini ben yaptim. Cnc, lazer ve sujeti gibi cihazlarla calistim.

Amfi ve hoparlor kabini yapmayi cok severim. Son donemde amfilere onem vermeye basladim.

Iyice kizdim . Piyasada ne guzelbi kasa var nede pot dugmesi. Eger sizde isterseniz bu isi bir imalat haline getire biliriz. Istedigimiz sekilde istedigimiz malzemeden amfilerimize kasa yapabiliriz. Pot dugmesi icinde super bi tornacim var eski film makinelerinin tamiratini yapan cok hassas calisan bi usta.

Simdi kasa veya pot dugmesi isteyen varsa cizimlerini yapip bana yazabilir yada buyrun sanayiye beklerim.
Maslak oto sanayi sitesi ikinci kisimdayim.

Yardimlasalim.

Not: Bu teklifimde herhangi bir ticari kazanc gutmuyorum. Onerimde samimiyim. :)
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Amplifikatör Kutulama..!nik

Okunmamış iletigönderen emesut » 26 Şub 2007, 16:05

Ersoy arkadaşıma önerisinden dolayı cok teşekkür ediyorum.
Bu pot düğmesi hakkında benimde aklımda sorular var.
gercekten piyasada güzel pot düğmeleri yok ve yapmak bize kalıyor..
Ben şimdi üzerinde uğraştığım amplifikatör için 5 milimetre capında bişi yaptırmaya karar verdim.
Bunu ağacdan yaptıracağım ve kenarlarına silikon tarzı ışık yayan bir madde koyup kenarlardan aydınlatacağım..
İşte böle..
Resim
Kutulama işini ise yine ağacdan yapacağım ve eğer bulabilirsem bu lambalı amfilerin lambalarından üzerine dekor olarak koyup bunlara alttan kırmızı ışık vereyim diyorum..
Belki kutunun altına birde 4 tane ayak koyup tam ortaya bi on kanal sayıcı led devresi koyarım ve bunları daire şeklinde dizerim...
Resim
Kullanıcı avatarı
emesut
DIY Audio Takipçisi

İl: Kocaeli/İZMİT
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 26 Şub 2007, 16:48

Bu isik demeti dugmenin arkasindanmi isik yayacak yoksa dugmenin kendi icindemi onden bakildiginda gozukecek sekilde parlayacak?

Sana bu is icin bicilmis kaftan tavsiyem raki beyazindan pleksi lazerde halka seklinde kestir. Bu halkaya neresinden isik verirsen soft ve dairesel parlayan tatli bir etki alirsin. Mavi isik icinde genis acili ledler var.

Super olur.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen berat23 » 27 Şub 2007, 16:09

ersoy hocam .çizim işini ben halledebilirim.hangi formatları kullanabiirsiniz v malzemelr konusnda bilgi verirseniz beraber bişeyler yapabiliriz.ancak ben ankardayım.isterseniz hemen rhinodan bişeyler çizebilirim
berat23
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 27 Şub 2007, 20:00

Muhtemelen kullanacagimiz malzemeler 6mm den kalin olmaz ise cnc ve lazer tezgahlari isimizi gorur.

Benim daha once is yaptirdigim atolyeler koreldraw ve freehand gibi dosyalarla calisabiliyorlar. Ama artik onlarda kendilerini gelistirmislerdir diye dusunuyorum yani vektorel bir cizim ise yarar.

Malzemelere gelince

Aluminyum kalitelerine gore degisken fiyat ve kalinliklar var ama biz sert turunu kullaniriz onunda kilosu 18 ila 26 ytl arasi fiyati var. Tabaka kalinligi ise 1mm den 12mm ye kadar. On panelde 6mm diger taraflarida 2mm yada 2.5mm olarak kulaniriz diye dusunelim.

Pleksi 3mm den 36mm yekadar tabakalar var.

cnc veya lazer kesimi icin soyle fiyatlandirma yapiyorlar.

Kesilecek malzemeyi tezgaha baliyorlar kesme islemi bitince malzeme tezgahtan sokulene kadarki surede belli bi saat ucreti aliyorlar.

Dugme isine gelince 8cm capina kadar dugme yapilabilir. Sen yeterki ciz...

Ankara isi kolay. Kargo.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Kasa, Potansiyometre, Diğer Malzemeler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir