Alüminyum kasa ve diğer malzeme

Kasa, Potansiyometre, Diğer Malzemeler » Devremize son dokunuş, görsellik ve işlevsellik için önemli olan parçalarla ilgili soru(n)lar

Ynt: Alüminyum kasa ve diğer malzeme

Okunmamış iletigönderen cesmeali » 10 Haz 2011, 18:02

arkadaslar ben aleöünyum kasa için dışarıya bağımlı kalmayalım demiştim.aslında çalışkan ve üretici olmalıyız...elektronik malzeme konusunda dediğiniz doğru..malesef bizler gibi birçok ülkede dışarıya bağımlı.bazı malzemelere ulaşmak bulmak gerçekten zor oluyor.bulunsa bile pahallı olarak satılıyor.
bazı şeyler yokluğunda insan üretken yapıcı olur....
hiçbir zaman imkansız değildir.
cesmeali
DIY Audio Takipçisi

İl: izmir
Meslek: turizm

Okunmamış iletigönderen scarab » 10 Haz 2011, 18:23

elektrobeyin yazdı:Arkadaşlar kutu konusunda sıkıntı yok zaten o kadarda :) Ben pasif komponentlerden bahsetmiştim. Gerçi kutu kısmınada yaptırana kadar canım çıkıyor tornacıların %90'ı yapamam deyip başından savıyorlar ama olsun eninde sonunda yapılıyor :)

zaten tornacı bu işleri yapmaz solidwork'da tasarlıyıcaksın lazer kesimcide kesecek ve büktüreceksiniz eğer iyi araştırırsanız bu işlemler öyle korkulacak kadar pahalıya gelmez
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Okunmamış iletigönderen elektrobeyin » 10 Haz 2011, 18:27

scarab yazdı:
elektrobeyin yazdı:Arkadaşlar kutu konusunda sıkıntı yok zaten o kadarda :) Ben pasif komponentlerden bahsetmiştim. Gerçi kutu kısmınada yaptırana kadar canım çıkıyor tornacıların %90'ı yapamam deyip başından savıyorlar ama olsun eninde sonunda yapılıyor :)

zaten tornacı bu işleri yapmaz solidwork'da tasarlıyıcaksın lazer kesimcide kesecek ve büktüreceksiniz eğer iyi araştırırsanız bu işlemler öyle korkulacak kadar pahalıya gelmez

Siz sanırım İstanbulda oturuyorsunuz o yüzden birçok şeye ulaşma imkanınız var bu konuda oldukça şanslısınız. Ben Mersinde oturuyorum lazer kesimci bulunacağını hiç zannetmiyorum. Bir aralar bayağı araştırmıştım, ancak bulamadım yada şansıma hiç denk gelmedi. O yüzden mecburen tornacı ve frezeciye devam :)
Kullanıcı avatarı
elektrobeyin
DIY Audio Fanatiği

İl: Mersin
Meslek: Elektrik-Elektronk Mühendisi

Okunmamış iletigönderen farfisa » 10 Haz 2011, 18:48

scarab kardeşim iyi diyorsunda şu sitede bu kutu işini en iyi yapan sensin başlıktaki sitedeki kutulardan daha güzel yaptığın kasalar :D
Resim
farfisa
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Bilgisayar müh. Hifi tamircisi

Okunmamış iletigönderen elektrobeyin » 10 Haz 2011, 21:03

farfisa yazdı:scarab kardeşim iyi diyorsunda şu sitede bu kutu işini en iyi yapan sensin başlıktaki sitedeki kutulardan daha güzel yaptığın kasalar :D

Bu yoruma bende şiddetle katılıyorum :D
Kullanıcı avatarı
elektrobeyin
DIY Audio Fanatiği

İl: Mersin
Meslek: Elektrik-Elektronk Mühendisi

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 10 Haz 2011, 22:48

farfisa yazdı:scarab kardeşim iyi diyorsunda şu sitede bu kutu işini en iyi yapan sensin başlıktaki sitedeki kutulardan daha güzel yaptığın kasalar :D

En iyi ahşap alüminyum karması kasalar :D
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen farfisa » 11 Haz 2011, 00:16

fatihle bir diy pikap çalışmamız oldu harikada oldu siteden sevdiğim bir kardeşim pikabın kasasını görünce hammond zannetti yani fatihin el işçiliği o kadar iyidir
Resim
farfisa
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 11 Haz 2011, 00:27

Görmeden inanmam :) Fotoğraf isteriz :)

SolidWorks'de tasarlayıp CNC'de lazerle kestirip sonra büktürünce mi el işi oluyor yoksa? :P
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen farfisa » 11 Haz 2011, 16:17

buyur gökhan hocam istediğin foto olsun daha önceki bir makalede yayınlamıştım bitmiş halinin fotolarını gönderirim akşam
projeleriniz/diy-pikap-yapimi-t1198-30.html
Resim
farfisa
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 13 Haz 2011, 10:44

Hatırladım, güzel işler çıkarıyorsunuz.

Ersoy baba bir torna aldı ama henüz beni çırak adayı olarak çalıştıracak zamanı bulamadı. Ben de gidip sıkıştıramıyorum, gene zaman meselesi. Belki bu yaz ufak bir torna da eklerim ekipmana. Kutu yapıyorum derken aylardır freze, taşlama derken tesviyeci çırağı olduk, bir de torna ekledik mi tamamdır. Torna alüminyum volume düğmeleri, pikap kolları, hoparlör ve kutu ayağı gibi araçları yapmak için gerekli, dışarıya vermektense Ersoy ile yaparız dedik. Freze çok zaman aldı, sıfırdan başlayınca yaklaşık bir yıldır elektronik ikinci planda kaldı. Ama şimdi ekipman ve temel deneyimler konusunda belirli bir yere geldim, torna da süreci tamamlayacak son ana ekipman, sonrasında ancak CNC yapmak lazım. Ona da niyetlendik ama mevcut ekipmanı kullanmak otomasyona geçmekten daha önemli şu anda. Ama ilk fırsatta PCB yapacak bir cnc düşünüyorum.

Dolayısı ile yapmaya başladık mı sonu yok, artık bir sürü albümün LP versiyonları da taze baskı olarak piyasaya sürülüyor. Yani zaman eskisine dönmeye başladı. Bir araya gelip bir yaz projesi yapabiliriz, eskinin o muhteşem ahşap kasalı metal aksamlı pikaplarının yeni versiyonlarını çıkarabiliriz belki. Şimdilik eldeki bitmeyen işleri tamamlamaya çalışıyoruz.

Kolay gelsin.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Kasa, Potansiyometre, Diğer Malzemeler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Alüminyum , plastik kasa çeşitleri
    gönderen Admiral » 21 May 2009, 22:59