Ütüyle Baskı Hakkında Ufak Bir Tiyo

Diğer Bilgiler » Ana sayfada yayınlanabileceğini düşündüğünüz herhangi bir bilgiyi buraya gönderin.

Ütüyle Baskı Hakkında Ufak Bir Tiyo

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 10 Kas 2007, 20:54

ewt arkdaşlar başlıktada bahsettim ufak bi tiyo ama bu gerçekten işinizi büyük ölçüde kolaylaştırıyor. heralde hepimiz ütüyle birçok baskı şekli denemişsinizdir lüşe kağıda A4 e aydıngere asetatlı kağıda ama şimdi belki birçoğunu daha önce duymadığı bişey söyliycem. ütüyle baskı yönteminde baskının kolayca kağıttan plakete aktarılması konusudna benim denemelerim dahilince en yi sonuç aldığım malzeme ısıl transfer kağıdı. Bu kağıt noormalde sermaik üzerine baskı yapmakta kullanılıyor o seramiklerin üzerine yazpılan motifler önce yazıcıdan bu kağıtlara bırdanda yüksek sıcaklıkta fırınlar içersinde seramiklere aktarılıyor ve 1 e 1 bütün üzerindekiler aktarıyor. işin en güzel kısmıda şu belki aranızda daha önce maket yapmış olan arkdaşlarımız vardır. hani maketlerin üzeine yapışkanları vardır simgeler yazılar falan onları nasıl böyle suyla temas ettirdiğinizde kağıdın üstünde kayıp çıkıyorda bu ısıl transfer kağıdıda aynı şekilde önce plaketi hazırlıyorsunuz ardından lazer yazıcıdan bu kağıt üzerine çıktı alıyorsunuz tıpkı dieğr baskıalrda olduğu gibi ardından baskı bittikten sonra plaketi suya bırakıyorsunuz 5-10dk sonra kağıdı kıyısından tutup tıpkı stickerları yağlı kağıttan ayırır gibi çekiyorsunzu ve işte kağıt hiç uğraştırmadan plakaet üzerinde tüm hatları bırakarak ayrılıyor. işte bu akdar basit ve yollar üzerinde ne kağıt parçaları kalıyor nede başka bişey sadece lazer yazıcıdan çıkan o boyalı yollar kalıyor o kadar ardındanda asite atıyorsunuz ve devreniz hazır :) umarım kağıdı ve olayın kolaylığı anlatabilmişimdir :)
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 10 Kas 2007, 21:17

ewt arkdaşlar işte aşşağıdaki fotoğraflarda lazer yazıcı çıktısını aldıktan sornaki hali ;

Resim

sonra giyotinde kesip plaketin üzerine ütülenmiş hali;

Resim

son oalrak küvete su doldurup içersine atttıktan sonraki hali;

Resim

Ve işte aşşağıdaki linktende kağıdı plaketin üzerinden nasıl kolay bi şekilde ve sorunsuz olarak çıkardığımı gösteren video arkdaşlar:

http://rapidshare.com/files/68793635/Video000.3gp

umarım ilginizi çeker arkadaşlar
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Hazar » 10 Kas 2007, 23:11

Oldukça ilgi çekici. Bu kağıdı nereden bulduğunu öğrenebilir miyim?

Merak ettiğim ikinci şey ise, asite attıktan sonraki durum da böyle iyi mi?

-- bu arada Silicon Chip'in 3 yollu aktif crossoverını yapıyorsun galiba, ben onu çalıştıramamıştım, bakalım sen çalıştırabilecek misin :)
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 11 Kas 2007, 00:46

ewt dere o devre :) dirançlerin hepsini metal flim aldım kondansatörleride orda belirttiği özelliklerde aldım ulması biraz zor oldu ama izmirde bütün çankayayı gezdim ordakilerin 1 e 1 aynısını topladım yani herşey tamam hatta şuanda montajıyla uğraşıyorum boynum ağrıdı kondansatör ve direnç takmaktan.

asit konusuna gelince walla eğer benim gibi oranı biraz yüksek tutup asti fazla güçlü yaparsanız benek benek lekeler oluyor ama yollar aynen çıkıyor yani bi sorun yok diğer yandan Demir3Klorür le denemesini yapcıam onda böyle bi sorun yaşıycağımı sanmıyorum. ben bunu matbaacdan almıştım hatta git gel yapmaya üşendiğim için en son 50 tane A4 boyutunda almıştım we onlara baskı yaparak dewam ediyorum şimdilik. bu arda umarım video yu izlemişsinizdir orda kağıdın ne akdar kolay ayrıldığını çok rahat görebilirsiniz
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Hazar » 11 Kas 2007, 01:02

Benim ilk PCB basma deneyimim bu PCB ile olmuştu. Heyecanla gidip ayna görüntüsünü almadan basmıştım. Üstüne üstlük bunu farketmeden montajı da yapmıştım. Ne oldu, 6 tane opamp yaktık :D
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 11 Kas 2007, 01:56

napptın abi sen yaw :D bu arda bu devre neysede esas olay daha hiç protoboard a bile kurmadan UPC1237 ile devreyi tasarladım hatta yanına bu devrenin trafosunuda ekledim bide yetmezmiş gibi 12V 10VA lık bi besleme trafosuda ekledim bazı devreler içni hatta ve hatta bide onların yanına ısıya göre fan hızını ayarlıyan LM741li bi devre daha ekledim NTC kullanarak ısıyı algılıyor bakalım bu işte ana kontrol kartı olucakta gel gelelim o UP1237yi daha hiç denemeden kuruyorum noolcak çok merak ediyorum iz<mirde bulamadım istanbuldan sipariş verdim salı günü falan baan ulaşır heralde :)
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

e154

Okunmamış iletigönderen e154 » 11 Kas 2007, 02:20

o kağıt ankarada elektronik malzeme satanlarda bulunuyor artık. istanbulda bulamamak ilginç..
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Transfer Kağıdı

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 14 Kas 2007, 12:47

Transfer kağıdı İstanbul'da elbetteki bulunuyor. Büyük kırtasiyecilerde, Karaköy'de elektronikçilerde, Selanik pasajında, Abed Han'da felan var.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İyiki konuyu açtın Grii kardeş..

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 21 Kas 2007, 15:53

Mavi değil de beyaz renkli transfer kağıdı Sert Zemin Transfer Kağıdı olarak geçiyor.

Bu kağıdı Ankara'da olanlar OTS'den temin edebilirler. Gönderiyorlar da. Ben henüz sipariş etmedim ama haftasonu kuşle kağıtla yaptığım denemeleri de hiç beğenmedim. Üstelik çok kaliteli bir lazer yazıcı kullanmama rağmen.

http://www.ots-transfer.com/?gclid=CM68 ... HgoddFI6Fg

Bir de tek tek DiaStar'dan alınabilir.

http://www.diastarfoto.com/magaza/index ... t_id=29876

Grii'nin kullandığı kağıt muhteşem, bakır yollar tam çıkarılabiliyor ve kağıtta toner kalmıyor. Bu baskılı devre işini bu kağıtla halletmek en doğru çözüm, titiz adamım ben, sinir oluyorum.

Laser Printer ve Fotokopi Makineleri için Sert Zemin Transfer Kağıdı A-3 (1 Adet)
Ürün Özellikleri :
*Türü : Sert zemin için tranfer kağıdı.
* Ebat : A-3
* Adet : 100 Ad. (Kutu içinde)
*Her türlü Metal,Aliminyum,Tahta,Kalın karton ve Kupa
LASER ÇIKTI VE FOTOKOPİ ÇEKİMİ:
Normal veya second side fotokopi veya laser çıktı alınır
Ters görüntü kopya alınır
PRES :
180c (derece)Basınç 4 bar
Pres iki elle zor kapatılacak konuma getirilir
TRANSFER :
Baskı yapacağımız ürün Prese yerleştirilir.
Üzerine transfer kağıdı konulur.
Transfer kağıdının üzerine slikon ped konur.
Metal ve Aliminyum 180 derece 120 saniye
Tahta ve kalın karton 180 derece 5 saniye baskı yapılır.
Tamamen soğuduktan sonra ürünün üzerindeki transfer kağıdı çıkarılır.
KUPA İÇİN:
Transfer kağıdı kupanın üzerine koyulur.
Pres kapatılır 135 derece 120 saniye baskı yapılır.
Pres açıldıktan sonra Kupa alınır soğuduktan sonra kağıt çıkarılır.
Baskının daha parlak olması için istenirse elektrikli fırında 225 derecede 5 dakikafırınlanır.
ÇIKTI İÇİN ÖNERİLEN LASER PRINTERLAR:
Oki 5800 ve Konica Minolta 2300w, 2400w
Not: Eğer A-4 Baskı yapıyorsanız A-3 Kağıdı 2'ye bölerek kullanabilirsiniz
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Cevap: İyiki konuyu açtın Grii kardeş..

Okunmamış iletigönderen Hazar » 21 Kas 2007, 15:59

hoparlör yazdı:Bir de tek tek DiaStar'dan alınabilir.

http://www.diastarfoto.com/magaza/index ... t_id=29876

Fiyatı da çakma PNP'lerle yarışır durumdaymış :(
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Sonraki

Diğer Bilgiler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi