Ütüyle Baskı Hakkında Ufak Bir Tiyo

Diğer Bilgiler » Ana sayfada yayınlanabileceğini düşündüğünüz herhangi bir bilgiyi buraya gönderin.

Okunmamış iletigönderen e154 » 14 Mar 2008, 03:51

serigrafi işine bende kaptırmıştım bundan 3 sene önce. lisenin döner sermayesinde bişi,ler öğrenmeyede çalışmıştım ama hem masraflıydı hemde yapacak yer yok. lambalrı bile hazır duruyo şu anda. zaten yapacağımız avuç kadar baskılardı onun içinde uğraşmaya değmez.
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Kolaylık

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 14 Mar 2008, 10:58

e154 yazdı:PEKİ BU BAKIRI PLAKETE YAPIŞTIRMA YÖNTEMİ NASIL.? TÜRKİYEDE YOKTUR HERALDE. BİRAZ AÇIKLARMISIN?

Bildiğin kağıt gibi ince bakır plakayı kağıt aralığı geniş, hani karton, zarf üzerine de baskı yapabilen bir lazer yazıcıya koyuyorsun. Tıpkı kağıt gibi baskı yapıyorsun. Toner doğrudan bakır levhaya çıkıyor. Sonra bu bakır levhayı kağıt gibi epoksi üzerine verilen bir yapıştırıcı ile yapıştırıyorsun. Elinde üzerine toner baskısı yapılmış plaket oluyor. Bunu da normal asitleme metodlarından biri ile çözdürerek bakır yolları elde ediyorsun. Çift taraflı bile yapmak oldukça kolaylaşıyor.Yaklaşık A4 boyutlarında bir plaket ise 7,5 dolar civarında tutuyor, yapıştırıcı, epoksi felan dahil.

www.laserpcb.com
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

%100 SONUÇ

Okunmamış iletigönderen e_cag » 25 Mar 2008, 22:26

Merhaba arkadaşlar,

İlk kez kağıda bastığım yolları %100, hiç eksiksiz plakete aktarmış bulunuyorum!.. Milaj kağıdı kullandım. Terzilerin elbise kalıbı hazırlamada kullandığı, patron kağıdı diye de bilinen kağıt.

Kağıt suda tuvalet kağıdından bile hızlı eriyor. Daha iyi yanı ise o kadar şeffaf ki, ütülerken nokta nokta görebiliyorsunuz.

Orta ısıda ütü, araya bez falan kullanmadım. Ütü maksimumda, arada hiçbirşey olmadan kağıdı plakete, tabiri caiz ise ölümüne yapıştırdım. Suya atınca kağıt kabarıverdi. İşin zaman alan kısmı ise kağıt yollarla birlikte plakete yapıştığından, yol olmayan yerleri diş fırçası ile iyice temizlemek.

Bir süre fırça ile nazik davrandıktan sonra şımarıp iyice hoyrat davrandım, yollar kalkmadı. Sadece geniş düzlüklerin ortalarında birkaç noktada delinme oldu.
Resim

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Çıktı:(

Okunmamış iletigönderen e_cag » 25 Mar 2008, 23:10

Kalan kağıdı temizlerken hırpalamışım meğer. Yollarda birkaç deilk oluştu. İş görür seviyede ama en ince yolun 60 mil olduğunu da belirtmem lazım. Daha ince yollarda ne olur, bilemiyorum.
Resim

Resim

Kağıdı çok fırçalamasam belki daha iyi olacaktı ama suyla çıkan kağıttan plakete yapışık kalan liflerin işi bozması da mümkündü.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen maystor » 25 Mar 2008, 23:16

Sonunda oldu yani :),peki o kağıdı nerde alıcaz.
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 26 Mar 2008, 00:13

maystor yazdı:Sonunda oldu yani :),peki o kağıdı nerde alıcaz.

Herhangi bir kırtasiyeden:)
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

ACİL DURUM

Okunmamış iletigönderen e_cag » 26 Mar 2008, 17:13

Bugün kırtasiyeden temin ettiğim milaj kağıdı ile istediğim kadar iyi sonuç alamadım. Yollar delikli oldu. Dün denediğimden biraz daha ağır gramajlı bir kağıt. İlk kullandığım kağıt daha inceydi. Nasıl tekrar bulup sizlere de bilgi aktarırm, bilemiyorum. Umarım kimsenin vaktine ve emeğine malolmamışımdır, peşinen özür dilerim arkadaşlar.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 27 Mar 2008, 17:18

Evet, ilk denediğim kağıtla bir baskı daha yaptım, güzel oldu. Milaj kağıdından biraz daha inceymiş. Eski resim defterlerinde sayfa aralarındaki yarı-transparan kağıt gibi. Sonuç verdiğinden eminim ama nereden bulunur, bilmiyorum.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen maystor » 28 Mar 2008, 16:27

Eskiden fotoğraf albumlerinde fotoları yapıştırıyoduk.Onların arasında da öyle bi kağıt vardı.O kağıt olabilir mi.Aydıngere benziyordu,bir tarafı parlak bir tarafı mat.
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 28 Mar 2008, 22:51

Çok daha ince bir kağıt bahsettiğim. Aslında, güncel olarak kullanım alanlarından biri umumi tuvaletlerdeki hijyenik kağıt klozet örtüleri. Aydınger deneyen oldu mu acaba bu arada... Elime geçerse onu da deneyeyim bir ara:)
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Diğer Bilgiler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi