DIYAudio Türkiye ile projenizi paylaşın! Stil Kılavuzu

Haberler ve Duyurular » DIYAudio Türkiye sitesi ve Forum'uyla alakalı haberler ve duyuruları içerir.
Proje veya Makalenizin yayınlanması için önce burayı okuyunuz!

DIYAudio Türkiye ile projenizi paylaşın! Stil Kılavuzu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 01 Şubat 2007, 19:38

Merhaba DIYAudio dostları! Sitede ve forumda da bildirdiğimiz gibi, bizim eklediğimiz projelerin yanında, sizin de sahibi olduğunuz projeleri, veya Internet'te bulduğunuz makaleleri paylaşım adına göndermenizi bekliyoruz.
Bulduğunuz makaleler İngilizce dilinde olabilir, ki çoğunlukla öyle olur. Eğer gerçekten yararlı olabileceğine inanıyorsanız, bize İngilizce olarak gönderin, böyle yararlı bir dökümanı Türkçe'ye çevirip sitemizde sunabiliriz.
Ama, projelerinizi bizimle paylaşırken uymanızı beklediğimiz birkaç husus var,

1.) Projenizi açıklayan bir başlık bulun, bakınca ne olduğu anlaşılabilsin.
2.) Site formatımız gereğince her projenin kısa bir tanıtma metni bulunuyor, ve altında devamını okumak için tıklayın linki. Yazacağınız projenin dikkat çekici yanlarını ve özelliklerini kısa açıklama adı altında yazarak, projenizin okunma sayısını artırabilirsiniz.
3.) Projenizin açıklamasını yazarken, imlâ kurallarına, noktalama işaretlerine lütfen özen gösterin.
4.) Proje verilerinizi abartmayın. Bu sitenin ziyaretçileri çoğunlukla, 250W güç kaynağından 1000W ses gücü elde edilemeyeceğini bilirler.
5.) Mümkün olduğunca nesnel davranın. (Nesnel: Objektif değerlendirme içermeden, olayların, şeylerin kendi gerçekliği ve kendine has özellikleri içerisinde olması. Mesela, nesnel gerçeklik dediğimiz zaman, bir şeyin bizim ona atfettiklerimizle değil, kendinde bulunan, kendine ait olan gerçekliği içerisinde değerlendirilmesi kastedilir. Objektif kelimesinin karşılığıdır.) Tabii ki yaptığınız projeden hoşlanıyorsunuz, onu beğeniyor hatta seviyorsunuz, buna lafımız yok. Ancak olayları olduğu gibi anlatın, diğer birçok forumda "bu yükselteci sonuna kadar açtım cam patladı, ev yıkıldı" vs. gibi laflar görüyoruz. Burası farklı olsun. Uzun lafın kısası; buna siz değil de okuyucular karar versin.
6.) Hazırladığınız projede, yapılış aşamaları, devreyi kurmanız, ayarlamanız ve çalıştırmanız gibi detayların resmi oldukça hoş dururlar. Belki duruma göre video da çekebilirsiniz, bu sitenin içeriği sadece ses yükselteçleri değil. Belki LCD ekrana sahip bir cihaz yaparsınız, bunu en uygun video ile anlatabileceğinizi düşünürsünüz. Yani videodan kasıt, bas hoperlörünüzün ne güzel hareket ettiğinin videosu değildir.
7.) Söylememe gerek bile olduğunu sanmıyorum ama hatırlatayım: Yayınladığınız projeyi uygulamış ve çalıştırmış olma zorunluluğunuz vardır. Yapıp çalıştırmadığınız, ve bunu bize bir şekilde göstermediğiniz sürece yazınızı siteye koyamayız. Resim ya da video istememizin sebebi budur -ve tabii görsellik-.
8.) Stil olarak, bizim hazırladığımız projelere bakabilirsiniz. Genel olarak, tıpkı bir kompozisyon gibidir. Giriş, gelişme ve sonuç. Sonunda Malzeme listesi ve gerekli dosyalar bulunmalı.
9.) Gerekli tüm dosyaları istiyoruz. Devre şeması, malzeme yerleşimi ve PCB.
Son olarak, özel durumlarda PCB'yi vermek istemeyebilirsiniz, ancak gerçekten özel durumlarda. Bu durumda Hazar veya drhardware ile iletişime geçebilirsiniz. Bu özel projenizin devre şemasını herkesle paylaşmalısınız ve bizim DIYAudio Türkiye ekibi olarak buna bir PCB hazırlayıp yayınlama hakkımızın saklı olduğunu bilmelisiniz. Kabul etmiyorsanız, lütfen proje olarak göndermeyin, ama tabii ki Forum'da paylaşabilirsiniz.
10.) Bu hususlara uyan projeleriniz, incelemeden sonra işleme alınacaktır.

Bunların hepsi, daha iyi bir ortam oluşturmak için. Konumuz tartışmaya açıktır (kilitli değildir).
Sizi de aramızda görmekten zevk duyarız.

DIYAudio Türkiye Ekibi adına Hazar
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu
 
İleti: 1057
Kayıt: 12 Aralık 2006, 12:20
İl: İstanbul


Haberler ve Duyurular

 


  • Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir